Mezinárodní firmy směřují do regionů

Značný přetlak na pražském trhu práce, vyšší fluktuace a růst nákladů na nájmy i mzdy způsobily, že firmy, a to včetně těch působících v celosvětovém měřítku, se snaží stále intenzivněji pronikat také do regionů ČR. Z průzkumu ABSL vyplynulo, že již více než polovina zaměstnanců center podnikových služeb působí mimo hlavní město. Pro investory z tohoto oboru je atraktivní zejména Brno, Ostrava, Olomouc a Plzeň, stále častěji se však zajímají i o další města, zejména ta, ve kterých jsou vysoké školy. Obor v regionech v následujícím období poroste dokonce rychleji než v Praze.

Dle průzkumu asociace ABSL, která v ČR sdružuje poskytovatele podnikových služeb, z celkového počtu 100 000 zaměstnanců působících v tomto sektoru jich v Brně pracuje 22 %, V Ostravě 13 %, v Olomouci 2 % a Plzni 2 %. V hledáčku firem se ovšem stále častěji objevuje i Hradec Králové, Liberec, České Budějovice nebo Pardubice – na tato a další menší města připadá až 13 % zaměstnanců oboru. Ve všech těchto městech fungují vysoké školy, které produkují vhodné kandidáty s technickým, ekonomickým či jazykovým zaměřením. „Dobrá pověst, kterou má Česká republika v očích zahraničních investorů, se netýká pouze Prahy, naopak. Díky vysoké kvalitě zdejší veřejné dopravy jsou velmi dobře dostupné i další lokality, které nabízí jak kvalitní infrastrukturu, tak i dostatek kvalitních uchazečů o zaměstnání. Vše navíc za nižší náklady než v hlavním městě,“ uvádí výkonný ředitel asociace ABSL Jonathan Appleton s tím, že ceny nájmů se například v Olomouci pohybují až o 28 % níže než v Praze, v Brně a Ostravě je to dokonce až o 30 % níže. Výběr kancelářských prostor ve všech zmíněných městech je přitom bohatý a dávají firmám prostor pro další růst. Mzdy se v Olomouci pohybují v průměru o 29 % níže než v Praze, v Ostravě o 28 % a v Brně o 24 % níže.

 

Loajalita a zaměření

Velkou výhodou regionů je i větší dostatek lidských zdrojů. „Velkým zdrojem zaměstnanosti v oboru podnikových služeb jsou absolventi vysokých škol a dále pracovníci ze zahraničí, zejména ze zemí Evropské unie. I když je jich nejvíce v Praze, kde tvoří zhruba polovinu všech zaměstnanců oboru, i v Brně jich je již více než třetina. Popularitu v očích cizinců získávají i další města,“ říká Jonathan Appleton.

Zatímco v Brně, Ostravě a Olomouci je patrná silná orientace center na IT a kvalifikovanější služby, v menších městech ještě jako náplň převažuje zajišťování kancelářských služeb. I zde se však situace bude měnit, protože tyto procesy budou ve stále větší míře automatizovány. Zajímavé postavení si v posledních letech vydobyla Olomouc díky svým odborníkům z oblasti biotechnologie, biomedicíny a nanotechnologie. Brno má zase silné postavení v oblasti výzkumu a vývoje, ve srovnání s celorepublikovým průměrem v této oblasti působí o 10 procentních bodů více pracovníků. Obecně sektor podnikových služeb v Brně v uplynulých 3 letech vzrostl o 50 % a dnes se může pochlubit větší hustotou lidí zaměstnaných v podnikových službách (10 %) než Praha (8 %).

 

Účetní, IT specialista i datový analytik

Centra služeb v regionech dávají práci lidem mnoha specializací. Vedle tradičních pracovních pozic, ke kterým patří například účetní, finanční analytik, HR administrátor, expert na zákaznické služby, databázový specialista, programátor či profesionál v oblasti IT podpory, se objevují i pozice zcela nové, často založené na nových technologiích, které se v oboru nasazují. Z České republiky se zákazníkům z celého světa poskytují stále kvalifikovanější služby, ať už jde o datovou analytiku, projektový management, výzkum a vývoj či například robotizaci administrativních procesů. V oboru se proto snadno uplatní lidé s pokročilými technickými znalostmi, kritickým myšlením a zájmem učit se stále něco nového. Své místo zde však mají i ti, kdo mohou nabídnout měkké dovednosti a samozřejmě i dobrou znalost cizích jazyků.

 

Centra služeb se vydají i do menších měst

Podle prognózy asociace ABSL poroste sektor podnikových služeb i v příštích letech, přičemž faktory pro provoz těchto center mimo Prahu přetrvají nebo se ještě zvýrazní. Kromě firem z toho budou profitovat i lidé žijící v těchto městech. Navíc centra sdílených podnikových služeb stále více působí i v okolí „jádrových“ měst s vysokými školami. Vedle Liberce a Jablonce nad Nisou je to Stráž pod Ralskem, vedle Prahy Rakovník, Kladno či Mladá Boleslav, vedle Pardubic Chrudim. I tento trend bude patrně pokračovat, protože např. poptávka po kancelářských prostorách může zdražit nájmy vedle Prahy i v dalších velkých městech ČR.