Mzdy rostou. Ústeckýkraj bojuje s nedostatkem operátorů výroby a výrobních inženýrů

Ústecký kraj se stává atraktivní lokalitou pro investory, kteří zde zakládají či rozšiřují své výrobní provozy. To se silně projevuje na stavupracovního trhu. Dle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment se rok 2015 v Ústeckém kraji nesl ve znamení prohlubování nerovnováhy mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou kapacit ze strany uchazečů a tento trend se projevuje dále i v roce letošním.Nejvíce chybí operátoři výroby a výrobní inženýři. Mnozí zaměstnavatelémuseli přistoupit k plošnému zvyšování mezd, aby tímzabránili odlivu kvalitních stabilních pracovníků. Ti totiž mají možnost získat práci i v Německu a dojíždět tam za lukrativnějším výdělkem.

Ať už jde o výrobu anebo třeba finanční služby, mzdy na Ústecku se drží na vyšší úrovni, než v jiných regionech České republiky. Zaostávají jen za Prahou, kde jsou obecně mzdy nejvyšší, a za Brnem.
Největší nedostatek zaměstnanců v kraji v současnosti hlásí průmyslová výroba. Největší poptávka je po kvalifikovaných i nekvalifikovaných operátorech výroby, skladnících a šičkách. Nedostatkovým zbožím jsou také seřizovači, mechanici, inženýři kvality či CAD inženýři. Vedle průmyslové výroby se v severočeském regionu hledá hodně pracovníků i do center sdílených podnikových služeb. Operátor výroby či skladník si zde přijde na mzdu až 20 000 Kč, mechanik až 35 000 Kč, inženýr kvality pak například 40 000 Kč.

Nejvyšší mzdy zaznamenala ústecká pobočka Grafton Recruitment u pozic vedoucí výrobního závodu, který si vydělá 100-150 tisíc. Vysoké platy na Ústecku neminou ani projektové manažery v IT (až 90 tisíc), technické ředitele či vedoucí výroby (až 100 tisíc), manažery technologie (až 80 tisíc) či finanční ředitele (až 110 tisíc).

„Vzhledem k rostoucímu nedostatku uchazečů o práci dochází u zaměstnavatelů k přehodnocení požadavků na nové pracovníky. Společnosti nyní nabírají zaměstnance s kratší praxí a více příležitostí se objevuje i pro čerstvé absolventy, kteří disponují dobrou jazykovou vybaveností,“ říká Michaela Drncová, Branch Managerkaústecké pobočky Grafton Recruitment, a dodává: „Výrobním společnostemv našem regionu nechybí jednotlivci, ale obvykle desítky pracovníků. Jejich nedostatek je silně ovlivněnneochotou lidí dojíždět, sníženým zájmem o práci ve směnném provozu, dále ičetným rozšiřováním stávajících provozů a příchodem nových investorů. Příkladem nového a atraktivního investora může být společnost Yankee Candle, pro kterou jsme výhradním dodavatelem personálních služeb.“Uchazeče o práci přitom nejvíce motivuje lepší finanční ohodnocení či firemní kultura anebo lepší pracovní podmínky, které zajistí například klimatizovaná výrobní hala.

Průzkum rovněž ukázal, že firmy začínají revidovat nabídku benefitů, aby byly pro zaměstnance atraktivnější – například zvyšují příspěvek na penzijní či životní připojištění, zvyšují délku dovolené, zavádějí plně hrazený příspěvek na stravování, nebo se podílí až do sta procent na nákladech na dopravu do zaměstnání. Dbají také na zlepšování pracovních podmínek svých zaměstnanců.

„Dobrou zprávou pro zaměstnavatele je fakt, že uchazeči se již nebojí měnit práci. Odvrácenou stranou téže mince je, že změnu obvykle spojují s požadavkem na zvýšení mzdy. Úspěšné při náboru proto budou spíše ty společnosti, které flexibilně reagují na změny na trhu práce a které budou schopny posilovat své týmy hotovými, byť dražšími, pracovníky a doplňovat je o talentované absolventy,“ okomentovala Michaela Drncovás tím, že dle ČSÚ činil v roce 2015 nominální růst mezd 3,4 %. Letošní pokračující ekonomické oživení spolu s rekordně nízkou nezaměstnaností růst ještě podpoří.

Typické mzdy v Ústeckém kraji
V IT si nemanažerské pozice(administrátoři, inženýři, specialisté)vydělají nejčastěji 30-45 tisíc, programátoři 30-65tisíc dle zkušeností a programovacího jazyka.
Ve výrobě je nejčastější dělnická mzda18 tisíc (operátor výroby), CNC operátor si vydělá až 30 tisíc, brusič či nástrojář také 30 tisíc a frézař až 35 tisíc.
Ve stavebnictví se nejtypičtěji mzdy pohybujíkolem 40 – 50 tisíc, přípravář/rozpočtář si vydělá 25 až 40 tisíc, stavbyvedoucí dosáhne až na šedesáti tisícovou mzdu.
V bankovnictví a pojišťovnictví je nejběžnější plat 35-45 tisíc, nejméně berou pracovníci obchodní přepážky (20-30 tisíc, což je jako v jiných krajích).
Ve financích a účetnictví je běžný plat 35-45 tisíc, nejméně berou pracovníci obchodních přepážky a specialisté pohledávek s praxí 0-3 roky (20-30 tisíc, v Praze 35-45 tisíc).
V obchodu a marketingu jsou běžné platy 30-50 tisíc, nejméně berou specialisté telefonického prodeje (15-18 tisíc).

O Mzdovém průzkumu Grafton Recruitment
Průzkum Grafton Recruitment byl realizován v České republice v průběhu 1. čtvrtletí roku 2016 ve všech 14 pobočkách společnosti. Prezentovaná data vycházejí zejména z nástupních mezd uchazečů, kterým Grafton zprostředkoval zaměstnání, a dále z poptávek firem na vyhledání zaměstnanců.