Mzdy rostou. V Jižních Čechách chybí lidé v technických oborech

Personální agentura Grafton Recruitment zveřejnila výsledky svého rozsáhlého průzkumu mezd. Materiál poskytuje přehledné porovnání finančního ohodnocení u 8 klíčových segmentů ve 14 regionech České republiky. Z průzkumu vyplývá, že v Jihočeském kraji chybí lidé v technických oborech, roste zájem o zahraniční dělníky a nejvyšší mzdy přesahují 100 tisíc měsíčně.

Dlouhodobým nedostatkem kandidátů trpí na Českobudějovicku nejvíce firmy z technických oborů, především ze strojírenství a z elektrotechniky. Chybí především inženýři kvality, procesní inženýři a technologové, z nižších pozic je obtížné sehnat lidi na pozice typu nástrojář, údržbář či elektromechanik. „Nemáme naopak problém s obsazením administrativních pozic, které nevyžadují znalost neobvyklého jazyka a nějakou specifickou zkušenost,“ sděluje Vladimír Šlajch, vedoucí pobočky personální agentury Grafton Recruitment v Českých Budějovicích s tím, že v poslední době však začíná být problematické obsazování pozic finanční účetní se znalostí angličtiny.
„Nejvíce roste poptávka ze strany výrobních společností. Několik z nich bude letos v Jižních Čechách rozšiřovat kapacity řádově o stovky zaměstnanců,“ říká Vladimír Šlajch a pokračuje: „Očekáváme proto ještě větší nedostatek pracovní síly, a to jak v dělnických, tak i THP a manažerských pozicích. Předpokládáme, že tento nedostatek iniciuje také další nárůst mezd.“

Nedostatek zkušených uchazečů se snaží firmy kompenzovat i tím, že začínají častěji nabírat absolventy škol bez zkušeností a praxe. Více než v minulosti se pak ale zaměřují na podrobnosti ze studia. „Některé společnosti se u absolventů zajímají i o předmět studia a téma diplomové práce. Důležitá je znalost angličtiny, případně němčiny,“ přibližuje Vladimír Šlajch.

Podobně jako jinde v ČR také v Jihočeském kraji roste poptávka po zaměstnancích jiných národností, a to především u dočasného přidělování pracovníků. „Jedná se hlavně o Bulhary, Rumuny a Ukrajince. Většinou k tomuto kroku přistupují výrobní společnosti, které nemohou dlouhodobě nalézt zaměstnance na dělnické pozice, a to především díky velice nízkým mzdám. Roli hraje také lokalita, ve které působí a případně absence příplatku na dojíždění,“ popisuje Vladimír Šlajch.

Nejvyšší mzdy v Jihočeském kraji podle analýzy Grafton Recruitment překračují hranici 100 tisíc korun měsíčně. Například v oboru informačních technologií si ředitel IT může měsíčně vydělat 80-120 hrubého měsíčně (se započítáním bonusů), nejméně naopak vydělává specialista technické podpory 1. stupně a grafický designer, kteří dosáhnout na 25-35 tisíc. Ve výrobním sektoru si nejvíce může vydělat vedoucí závodu (100-180), nejméně operátor výroby (16-23).

Ve finanční sféře jsou premianty finanční ředitelé (80-150), naopak nejméně si domů odnášejí finanční účetní bez zkušeností a pracovníci obchodní přepážky (20-30). V obchodní sféře nejvíce vydělává výkonný ředitel (70-120) a nejméně prodavač (15-18). V oblasti HR a administrativy mají nejvyšší mzdy HR ředitelé (80-130) a nejnižší recepční bez praxe (18-23). Ve zdravotnictví a farmacii na nejvyšší mzdu dosáhne doktor (50-80), nejméně berou zdravotní sestry (22-30).

O Mzdovém průzkumu Grafton Recruitment
Průzkum Grafton Recruitment byl realizován v České republice v průběhu 1. čtvrtletí roku 2017 ve všech 14 pobočkách společnosti. Prezentovaná data vycházejí zejména z nástupních mezd uchazečů, kterým Grafton zprostředkoval zaměstnání, a dále z poptávek firem o vyhledání zaměstnanců. Celkem personální agentura Grafton Recruitment pomohla v roce 2016 získat zaměstnání na hlavní pracovní poměr (HPP) 2378 lidem. Jejich počet meziročně vzrostl téměř o 11 %. Vedle toho agentura zprostředkovala práci 9679 pracovníkům formou agenturního zaměstnávání.