Cenová hlídka: plazmy a LCD

Z informací internetového obchodu KASA.cz, který v uplynulých 12 měsících monitoroval ceny LCD a plazmových televizorů, vyplývá, že průměrná prodejní cena nejprodávanějších modelů meziročně poklesla o více než 40 procent.

Zatímco v květnu loňského roku se v nákupním košíku průměrné české domácnosti nejvíce objevovaly LCD televizory s cenou přes 33 300 Kč, v dubnu 2009 šly nejvíce na odbyt LCD TV s cenou 17 900 Kč, což znamená pokles průměrné ceny o 46 procent. U plazmových televizorů došlo v březnu k meziročnímu snížení ceny o 42 procent z průměrných 36 700 Kč na 21 300 Kč, ale v dubnu naopak ke zvýšení ceny na 24 970 Kč, což souvisí s doprodejem starších modelů a nárůstem prodejů nových typů plazmových TV.

K největšímu propadu cen televizorů došlo mezi červencem a zářím 2008, kdy během tří měsíců klesly ceny nejprodávanějších plazmových televizorů o 20 procent a LCD TV dokonce o 30 procent. Svoji roli kromě vysoké konkurence mohlo sehrát také prázdninové období a cenové akce výrobců před srpnovými olympijskými hrami v Pekingu. Naproti tomu ceny překvapivě nejvíce stagnovaly v předvánočním období.

Za nejnižší ceny se prodávaly nejpopulárnější televizory v lednu a v březnu 2009 – průměrná cena dosahovala cca 19 300 Kč, což souviselo s povánočními slevami výrobců a doprodejem starších modelových řad. Duben byl prvním měsícem za poslední rok, kdy se zvýšily průměrné ceny nejprodávanějších televizorů. Může za to především zájem o nové modely plazmových TV v kombinaci s dřívějším propadem kurzu koruny vůči euru a dolaru.

Celkově byl za posledních 12 měsíců na KASA.cz neprodávanějším plazmovým televizorem Panasonic TH-42PX80EA, v kategorii LCD pak dominoval model Samsung LE32A559,“ doplňuje Lukáš Zaoral, obchodní manažer KASA.cz.

Grafy – průměrné ceny nejprodávanějších TV

O internetovém obchodu KASA.cz

Přední český internetový obchod KASA.cz nabízí kompletní sortiment od audio-video techniky, přes bílé zboží, spotřební elektroniku, sportovní potřeby, auto-moto či zahradní techniku až po kosmetiku, dětské vybavení, hračky a další. Celkem zahrnuje více než 1 000 světových značek. KASA.cz již 10 let poskytuje zákazníkům řadu nadstandardních služeb. Podrobnosti získáte na www.kasa.cz.