Český trh průmyslových nemovitostí dosáhl 11 milionů m2

Během prvních tří měsíců roku 2023 překročil český trh průmyslových nemovitostí hranici 11 milionů m2. Trh meziročně vzrostl o 10 %, což je o 1,5procentního bodu více, než kolik činí pětiletý průměr. Celkový objem nově dokončených industriálních prostor činil v prvním kvartále letošního roku 217 900 m2. V porovnání s pětiletým průměrem za stejné období jde o 21% nárůst. Zvýšená stavební aktivita, která je na trhu patrná od konce roku 2021, nyní přináší ovoce. Během prvního kvartálu přibylo nejvíce nových prostor v Ústeckém kraji (37 %), Karlovarském kraji (29 %) a Moravskoslezském kraji (19 %). Vyplývá to z pravidelného kvartálního průzkumu, který zrealizovala společnost Colliers.

Nízká neobsazenost a ochlazená poptávka

I přes zvýšenou stavební aktivitu se míra neobsazenosti zvýšila jen o 43 bazických bodů na 1,36 %, což představuje zhruba 150 000 m2 ploch volných k okamžitému nastěhování. Zhruba tři čtvrtiny všech volných ploch se nacházely ve 4 nových budovách, které v době dokončení nebyly plně pronajaté. Poptávka v prvním kvartálu letošního roku pak nadále zůstává slabší. „Druhý kvartál po sobě jsme svědky slabší realizované poptávky. Za první čtvrtletí letošního roku dosáhla hrubá realizovaná poptávka celkem 344 500 m2, což představuje meziroční pokles o 52 % a o 27 % nižší číslo, než je pětiletý průměr. Čistá realizovaná poptávka tvořila zhruba 79 % všech transakcí,“ vypočítává Josef Stanko, senior analytik ve společnosti Colliers. V uplynulém čtvrtletí byl dle něj také patrný velký podíl předpronájmů, které činily 63 % celkové realizované poptávky. Za tímto trendem stojí nízká neobsazenost, která přetrvává posledních 18 měsíců.

Nájmy se blíží horní hranici

Nájmy naproti tomu dále rostly, a to napříč celým českým trhem. V nejžádanějších lokalitách se na konci prvního čtvrtletí pohybovaly kolem 7,70 – 7,90 euro/m2/měsíc, v Praze v některých projektech dokonce i 8,50 euro/m2/měsíc. „Další zvyšování nad tuto úroveň je v nejbližší době poměrně nepravděpodobné, ceny se již přiblížily svému stropu,“ komentuje Josef Stanko s tím, že v dalších lokalitách, jako je Brno či Plzeňský kraj, nájmy vzrostly na více než 6,00 euro/m2/měsíc. Nájmy za vestavěné kancelářské prostory se pohybují mezi 9,50 – 12,50 euro/m2/měsíc. Servisní poplatky se pohybují mezi 0,75 – 1,00 euro/m2/měsíc.

Rok 2023: další rozmach nové výstavby

Čilá stavební aktivita bude nadále rapidně zvětšovat celkový objem trhu. Na konci března 2023 bylo ve výstavbě 1,3 milionu m2 nových prostor, z nichž zhruba 800 000 m2 má být dokončeno ještě do konce tohoto roku. To by znamenalo, že trh se přiblíží 12 milionům m2. Část projektů je ohlášena jako spekulativní výstavba, developeři však obvykle výstavbu pozastaví ve fází core & shell a čekají na nájemce. „Na rozdíl od předchozích dvou let, kdy jsme zaznamenali rekordní úroveň realizované poptávky, očekáváme částečné ochlazení trhu, který se musí vyrovnávat s ekonomickými změnami. Je nepravděpodobné, že bychom byli svědky dalšího rapidního zvyšování cen, naopak u některých projektů bychom dokonce mohli být svědky i snížení cen za účelem přilákání nájemců,“ říká na závěr Josef Stanko.