Kasa.cz: Nejnižší cena není hlavní kritérium výběru spotřebičů

kasa.cz_new_logo_webPři nákupu praček, sušiček a varných desek volí více než polovina zákazníků Kasa.cz středně drahé modely. Cena je přitom až třetím důležitým kritériem při výběru spotřebiče. Důležitější je dnes pro zákazníky značka a spotřeba. Vyplývá to z nedávno realizovaného průzkumu Kasa.cz, předního českého internetového prodejce.

Střední cenová skupina spotřebičů se prodává nejlépe, a to i přesto, že ještě před třemi lety zákazníci preferovali co nejlevnější produkty. Tento trend se udržel již jen u praček, kde druhou nejčastěji kupovanou skupinu tvoří levné přístroje, naopak u sušiček a indukčních varných desek spotřebitelé volí spíše drahé a luxusní varianty před těmi levnými. Například mezi indukčními varnými deskami je nejprodávanější model střední třídy (Mora VDI 640 C s cenou 6 777 Kč), stejně tak u praček je nejvíce prodávaný model (Whirlpool AWO/C 6304 s cenou 6 990 Kč) zástupcem střední třídy. Nejvýraznější rozestupy mezi prodeji jsou u sušiček, kde se nejprodávanějšího modelu střední třídy (AEG Lavatherm T75470AH s cenou 15 990 Kč) prodalo téměř 2x tolik jako nejprodávanějšího luxusního modelu a 4x více než nejprodávanější levné sušičky.

„Co se kritérií výběru spotřebiče týče, v různých oblastech se zákazníci rozhodují různě. Zatímco u indukčních sporáků a praček rozhoduje na prvním místě značka, u sušiček je pro zákazníky nejdůležitější spotřeba,“ vysvětluje Jitka Součková, tisková mluvčí Kasa.cz.

Podle jakých parametrů zákazník vybírá spotřebiče:

Indukční sporák Pračka Sušička

1. Značka 1. Značka 1. Spotřeba

2. Cena 2. Množství prádla 2. Značka

3. Spotřeba 3. Cena 3. Cena

Sezónnost prodeje
Při nákupu praček neexistují žádné „sezóny“, pračky se prodávají v průběhu roku pořád stejně. U sušiček je naopak patrný silný vzestup prodejů v zimních měsících, přičemž zároveň lze pozorovat postupný setrvalý nárůst a zvyšování průměrné ceny objednávky. Indukční varné desky postupně zvyšují svůj podíl v segmentu sporáků, především díky klesajícím cenám a energetickým úsporám.

Nové trendy
Zákazníci jsou při výběru spotřebičů poměrně konzervativní a jen opatrně podléhají novým trendům. Mezi nové technologie a trendy, které si hledají cesty do moderních domácností, patří pračky s možností praní ve studené vodě (20 °C) se stejnou účinností jako při 40 °C i další možnosti, jak redukovat spotřebu elektřiny i vody. „U sušiček jsou trendem přístroje s tepelným čerpadlem, které dokáží snížit spotřebu až o polovinu v porovnání s modely bez čerpadel. Jde o technologie, které se na trhu objevily již roku 2005, a přesto zatím činí jen 60 % prodejů,“ doplňuje Jitka Součková.

O internetovém obchodu Kasa.cz
Přední český internetový obchod Kasa.cz nabízí kompletní sortiment od audio-video techniky, přes bílé zboží, spotřební elektroniku, sportovní potřeby, auto-moto či zahradní techniku až po kosmetiku, dětské vybavení, hračky a další. Celkem zahrnuje více než 1 000 světových značek. Kasa.cz již 13 let poskytuje zákazníkům řadu nadstandardních služeb. Podrobnosti získáte na www.kasa.cz.