Kasa.cz: úklid zahrady před zimou v plném proudu

kasa.cz_new_logo_webBlížící se podzim rozhýbal v ČR práci na zahradách. Přední český internetový obchod Kasa.cz zaznamenal za poslední týden výrazné zvýšení prodejů zahradnických potřeb a techniky. Zákazníci projevují zájem zejména o drtiče, nůžky a pilky na větve, nůžky na živé ploty, kompostéry a čerpadla vody. U některých typů sortimentu se prodeje pohybovaly i na úrovni dvojnásobku oproti stejnému období loňského roku. Odklon od zeleninových zahrádek k okrasným je tak i na tomto sortimentu každým rokem patrnější.

Sestříhání živých plotů a stromů
Jednou z typických podzimních činností je prostříhávání stromů a úprava živých plotů. Důležité je přitom pracovat pouze s nabroušenými nůžkami, aby se místa řezu u rostlin rychle zahojila. Tupé nůžky totiž zanechávají roztřepené okraje ran, které pak způsobují prosychání. Kasa.cz na úpravu živých plotů doporučuje elektrické nůžky na živý plot Bosch AHS45-16 s výkonným motorem „High-Power“ 420 W, délkou ostří 45 cm, možností řezat větve až do průměru 16 mm a velmi nízkou váhou, která umožňuje snadnou manipulaci.

Na silnější větve je pak možno použít kvalitní a ostré teleskopické nůžky značky Fiskars 115560. Vrchní pohyblivá čepel nůžek je vyrobena za speciální oceli CrMoV a je potažena kluznou vrstvou PTFE. Spodní čepel je z kalené nerezavějící švédské oceli a díky svému vybroušení do tvaru háku pevně drží větev při stříhání. Stříhací hlavu lze natáčet v rozmezí 230° a stříhat lze větve až do průměru 32 mm. Nůžky jsou vhodné pro stříhání větví i v korunách stromů, díky teleskopické nastavitelné násadě dosáhnou až do výšky 6 metrů. Nastavitelná střihací hlava a střihací mechanizmus s velkým převodem dovolují rychlé, pohodlné a bezpečné střihání větví. Nůžky lze také použít pro vystřihování křoví u země bez ohýbání zad.

Likvidace biologických odpadů
Shrabané listí, seřezané větve a vyhrabané nečistoty z trávníků je možné biologicky zlikvidovat. Nejpopulárnějším zbožím se v tomto směru v průběhu minulého týdne stal ergonomicky tvarovaný kompostér CEV 800l IKST800C vyvedený v moderním designu a vyrobený z recyklovatelného plastu, který je odolný vůči atmosférickým vlivům. V zahradě zabere minimální prostor, nemá dno a přímý styk s půdou tak umožňuje volný přístup červům, kteří se podílejí na procesu dekompozice a na tvorbě plnohodnotného, na živiny bohatého humusu. Jedinečný tvar kompostéru umožňuje cirkulaci vzduchu, který urychluje kompostování, velkou předností je rovněž promyšlená konstrukce snižující šíření zápachu, a praktický je i v dolní části kompostéru umístěný otvor pro vybírání kompostu.

„Velký zájem o kompostéry přikládáme zvyšující se tendenci k ekologickému chování našich zákazníků. Nejpopulárnější modely držíme v sezóně skladem v dostatečném množství, aby zákazníci mohli zakoupené zboží obdržet prakticky obratem po odeslání objednávky,“ uvedl Martin Foltýn, produktový manažer Kasa.cz. „To stejné samozřejmě platí i o ostatním zboží sekce Dům a zahrada.“

Vedle klasických kompostérů, které každý zahrádkář využije prakticky po celý rok, se nyní dobře prodávají i drtiče větví, které větve nadrtí na štěpky, jež je možné použít ať už jako palivo v krbu nebo místo mulčovací kůry na záhony. Pro letošní podzim Kasa.cz doporučuje drtič zahradního odpadu Bosch AXT 25 TC s inovačním řezacím systémem „Turbine-Cut“ a motorem o příkonu 2 500 W. Poradit si umí s větvemi až do průměru 45 mm. O rozdrcený materiál se pak velmi dobře postará praktický sběr o objemu 53 l.

Péče o vodní plochy
Přicházející podzimní dny jsou také vhodnou příležitostí k vypuštění a vyčištění okrasných jezírek, jímek, případně vyprázdnění nádrží a uklizení sudů používaných jako zásobárny vody pro zavlažování zeleně. Pro takové účely se ideálně hodí čerpadlo Einhell Primex PS750 vhodné k přečerpávání čisté i znečištěné vody z jezírek, jam či nádrží, a k jejich vysoušení. Nerezový plášť zajišťuje vyšší mechanickou odolnost a dostatečně silný výkon postačuje pro nejběžnější nasazení v podmínkách domácího využití. Dostatečnou výkonnost zajišťuje 750 W motor, který zvládne za hodinu přečerpat až 12 500 litrů vody.