Nový databázový stroj Oracle Exadata X6 Database Machine přináší extrémní výkon založený na technologii flash

Zákazníci získají velkou kapacitu úložiště a podporu pro transakce v reálném čase – za zlomek ceny, kterou dokáže nabídnout konkurence.

Společnost Oracle uvádí na trh novou verzi svého databázového stroje Oracle Exadata X6 Database Machine. Nový systém přináší přelomový výkon, kapacitu a dostupnost aplikací, a to vše přitom bez dodatečných nákladů. Systém Oracle Exadata i nadále nabízí nejlepší technologie v oboru a maximalizuje poměr cena/výkon pro on-line transakce (OLTP), analytické i konsolidované databázové úlohy.

Systém Oracle Exadata X6 využívá funkcionality nejnovějších a nejrychlejších procesorů Intel Xeon, extrémně rychlého síťového rozhraní InfiniBand, škálovatelných úložných systémů Oracle Exadata Storage Servers (úložiště kompletně postavené na technologii flash nebo klasické pevné disky kombinované s flash) a speciálního softwaru Oracle pro práci s úložnými servery v prostředí Oracle Exadata. Databázový systém Oracle Exadata od svého uvedení v roce 2008 představuje novou éru integrace hardwaru, softwaru a cloudu. Konkurence, ať už jde o dodavatele databází, systémů nebo cloudových řešení, nic podobného nabídnout nedokáže.

„Systémy Oracle Exadata používají 4 z 5 největších bank, telekomunikačních společností i prodejců spotřebního zboží, protože nabízejí bezkonkurenční výkon transakcí OLTP, analytických i kombinovaných úloh,“ uvedl Juan Loaiza, senior viceprezident pro systémové technologie společnosti Oracle. „Nový databázový stroj Oracle Exadata X6 nabízí na základě technologie flash výkon, který zejména z hlediska cenové efektivity překonává konkurenční paměti DRAM a poskytuje mnohem rychlejší a spolehlivější prostředí pro on-line transakce. Totožná technologie je nyní k dispozici i v podobě cloudové služby; v tomto případě jde o vůbec nejefektivnější nabídku databázových služeb poskytovaných prostřednictvím cloudu.“

Extrémní výkon
Systém Oracle Exadata X6 představuje první a jedinou databázovou platformu, která spojuje technologii 3D V-NAND flash s chováním databáze na straně úložiště tak, že ze sdíleného úložiště flash umožňuje dosáhnout propustnosti téměř na úrovni pamětí DRAM. Nabízí propustnost více než 300 GB/s na jeden rack (stojan), což je více než desetinásobek rychlosti řešení konkurence postavených výhradně na bázi paměti flash. Systém Oracle Exadata X6 nabízí výkon na úrovni řešení in-memory (zpracování dat přímo v operační paměti), na rozdíl od platforem postavených čistě na technologii in-memory ovšem za desetinu ceny.

Verze systému
Varianta Oracle Exadata X6 High Capacity využívá špičkové héliem plněné disky o kapacitě 8 TB, což znamená kapacitu více než 1,3 petabajtů na jeden rack. Integrována je navíc sofistikovaná technologie cache (práce s daty ve vyrovnávací paměti), což přináší výkonnost technologií flash při cenách za běžné disky.

Varianta Oracle Exadata X6 Extreme Flash využívá výhradně technologie flash. Nabízí v jediném racku více než 358 TB nevolatilní paměti flash, což přesahuje disková pole na bázi flash konkurenčních dodavatelů. Databázový stroj Oracle Exadata lze při použití více racků škálovat na více než 6 petabajtů (realizovaných stále čistě pomocí technologie flash).

Systém Oracle Exadata nabízí v oboru nejlepší hybridní sloupcovou kompresi, což umožňuje v průměru zvýšit až desetinásobně úložnou kapacitu. Dramaticky tak vzroste cenová efektivita při práci s velkými datovými sklady a při provádění konsolidovaných databázových úloh.

Transakce OLTP v reálném čase
Systém Oracle Exadata X6 umožňuje provádět OLTP transakce v reálném čase prakticky v neomezeném rozsahu. Tradičně byla škálovatelnost OLTP systémů limitována náhodnými úzkými hrdly I/O (vstup/výstup), ale databázový stroj Oracle Exadata X6 nabízí rychlost I/O 5,6 milionů operací na rack; i tím překonává disková pole konkurence založená výhradně na technologii flash.

Další překážkou výkonu OLTP systémů představovala koordinace serveru v rámci uzlu. Nové algoritmy pro systém Oracle Exadata založené na rozhraní InfiniBand (např. protokol Direct-to-Wire a Smart Fusion Block Transfers) umožňují až třikrát zvýšit rychlost zpráv předávaných v rámci OLTP.

Nepřetržitý provoz transakcí OLTP je podporován také unikátní technologií pro detekci poruch, přesměrováním vstupu a výstupu ze zařízení v případě selhání v řádu pod 1 s a rychlým řešením problémů. Jedinečná je rovněž funkce proti selhání databáze v režimu in-memory, což přidává další vrstvu ochrany při provozu kombinovaných úloh, které jsou nejvíc závislé na výkonu systému.

Databázový stroj Oracle Exadata Database Machine je často používán pro konsolidaci databází a kombinované aplikace. Umožňuje eliminovat jejich nežádoucí interference s úlohami OLTP, protože poskytuje unikátní mechanismus, který dává prioritu kritickým úlohám – a to v rámci celého prostředí, tj. na úrovni procesoru, síťového přenosu i úložiště.

Oracle Exadata v cloudu
Databázový stroj Oracle Exadata X6 lze nasadit na vlastní infrastruktuře (on premise), přičemž společnost Oracle nyní nabízí tento systém také prostřednictvím služby Oracle Database Exadata Cloud Service, kdy implementaci a správu systému realizují odborníci společnosti Oracle. Tato služba zahrnuje veškeré funkce softwaru Oracle Database Enterprise Edition a je k dispozici na bázi licence i předplatného.

Společnost Oracle nedávno také oznámila služby Oracle Cloud at Customer, které umožňují provozovat cloudové služby Oracle na vlastní infrastruktuře zákazníka. Tato nabídka zahrnuje všechny služby Oracle Database Cloud Services a tímto způsobem bude k dispozici i služba Oracle Exadata Database Cloud Service.

Podrobnější informace (v angličtině)
• Databázový systém Oracle Exadata X6 Database Machine
• Nabídka služeb Oracle Cloud