Oracle jako jediný dodavatel nabízí umělou inteligenci napříč jednotlivými vrstvami cloudu

Platforma Oracle AI Platform Cloud Service umožňuje rychlé nasazení aplikací využívajících strojové učení

Společnost Oracle rozšiřuje svoji nabídku technologií umělé inteligence. Nově představená platforma Oracle AI Platform Cloud Service je určena především vývojářům, kterým umožňuje rychle vytvářet a nasazovat podnikové aplikace využívající umělou inteligenci (AI). Pomocí nové cloudové služby mohou organizace nasadit metody hlubokého učení, lépe porozumět vlastním datům, transformovat podnikové procesy a poskytovat lepší zákaznickou zkušenost.

Oracle je v tuto chvíli jediným dodavatelem, který podporuje technologie AI na všech úrovních. Umělá inteligence je vestavěna do aplikací Oracle a firma poskytuje i přepřipravená vývojová prostředí a špičkovou infrastrukturu pro provoz specializovaných úloh (tj. vrstvy SaaS, PaaS i IaaS – software/platforma/infrastruktura jako služba).

Vytvořit prostředí pro práci pokročilých algoritmů strojového učení může být časově náročné a složité. Společnost Oracle nyní pro vývojáře a datové vědce poskytuje zabezpečené, spolehlivé a škálovatelné prostředí v cloudu, kde lze modely hlubokého učení nasadit rychle a snadno. Příslušné prostředí v rámci cloudu Oracle poskytuje pro trénink modelů strojového učení vysokorychlostní síť, úložiště objektů i výkonné grafické procesory. V rámci instancí Oracle AI Platform Cloud jsou předinstalovány oblíbené knihovny pro AI, nástroje a frameworky používané v rámci hlubokého učení (např. Caffe, Jupyter Notebook, Keras, NymPy, scikit-learn a TensorFlow). Vývojáři mají rovněž přístup k úložišti objektů Oracle Object Store a mohou se snadno připojovat ke clusterům Spark/Hadoop.

„Umělá inteligence má potenciál transformovat podniky více než jakákoliv jiná technologie v nedávné minulosti,” uvádí Amit Zavery, senior viceprezident pro vývoj produktů v rámci Oracle Cloud Platform. „Společnost Oracle má unikátní pozici, protože dokáže nabídnout AI napříč všemi vrstvami cloudu a pomůže zákazníkům odhalit v jejich datech klíčové vzorce, což organizacím umožní lépe porozumět jejich podnikání, zvýšit produktivitu i efektivitu.“

Platforma Oracle AI Platform Cloud Service je provozována na špičkové infrastruktuře Oracle Cloud Infrastructure, která je optimalizována k maximálnímu výkonu i poměru cena/výkon pro specializované aplikace využívající hlubokého učení. Jednotlivé vrstvy infrastruktury zahrnují flash disky s rozhraním NVMe, výkonné grafické procesory a síť o rychlosti 25 Gb/s. Podle benchmarků standardních v oboru

používaných testů (SPECint_rate2006) Oracle v tuto chvíli nabízí 2krát vyšší výkon než největší instance GPU v rámci platformy Microsoft Azure a oproti nejblíže odpovídající nabídce v rámci služeb Amazon AWS až 2,4krát lepší poměr cena/výkon.

Společnost Oracle současně na konferenci Oracle OpenWorld 2017 představila nové aplikace Adaptive Intelligent Apps, což je nabídka AI na úrovni SaaS. Funkce strojového učení a umělé inteligence v podobě připravené pro využití v podnikovém prostředí jsou kromě IaaS, PaaS a SaaS k dispozici také pro služby spojené s Internetem věcí (IoT). Přidání strojového učení a interakcí na bázi AI do současných podnikových procesů a aplikací má potenciál výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost i produktivitu.

Podrobnější informace (v angličtině)

Další nová řešení a služby využívající technologie umělé inteligence, které byly představeny na konference Oracle OpenWorld:

Oracle Mobile Cloud – konverzační umělá inteligence (chatbot) pro automatizace interakce s člověkem v přirozeném jazyce · Oracle Autonomous Database Cloud – strojové učení v rámci databázového cloudu umožňuje automatizaci provozu a automatické opravy datových skladů i transakčních systémů (OLTP), zvyšuje spolehlivost i zabezpečení · Oracle Analytics Cloud umožňuje analytikům pomocí strojového učení lépe vizualizovat data a nacházet v nich vzorce, aniž by uživatel systému musel být specialistou na vědu o datech (data science) · Oracle Security and Management Cloud – vestavěné strojové učení umožňuje automatizovat reakci na bezpečnostní incidenty, zranitelnosti i problémy s výkonem (prevence, detekce i reakce).

Další zdroje informací:

Technologie umělé inteligence společnosti Oracle · Služba Oracle AI Platform Cloud Service · Aplikace Adaptive Intelligent Apps · Oracle Cloud Platform · Oracle Cloud na Facebooku a Twitteru