Pandemie potvrzuje rostoucí význam digitalizace

Situace na českém trhu ukazuje, že firmy, které již dříve investovaly do digitalizace, přečkají probíhající krizi lépe. Podle odborníků ze společnosti Acamar, která pomáhá velkým firmám s rozvojem technologických a R&D center, se dá očekávat, že jejich příkladem se budou inspirovat i další společnosti. Poptávka po vývojových kapacitách a odbornících do výzkumu a vývoje tak s největší pravděpodobností vzroste, ačkoliv jiné sektory pracovního trhu spíše očekávají propouštění.

Očekává se, že pandemie přinese výrazné zpomalení ekonomiky, některé predikce už nyní hovoří o krizi horší než kolem let 2001 a 2008. Následkem toho mohou mít firmy problémy financovat své probíhající či plánované projekty. Podle odhadů expertů ze společnosti Acamar by se to však nemělo týkat oblasti výzkumu a vývoje. Naopak, v některých oborech může současná situace zafungovat jako další impuls pro pokračující digitalizaci podnikání a přechod na online služby.

Poptávka po R&D expertech nadále poroste

„I když se některé R&D projekty dočasně zpomalily, protože řada firem vyčkává a sleduje situaci, nedochází zatím k žádnému přehodnocování či pozastavování vývojových projektů. Aktuálně tedy ve výzkumu a vývoji neregistrujeme žádné výrazné propady oproti loňskému roku,“ přibližuje Illya Pavlov, ředitel společnosti Acamar.

Firmy, které mají zautomatizované a zdigitalizované procesy na maximum, budou dle Pavlova krizi čelit lépe než ostatní. „Dá se očekávat, že společnosti, které se dosud digitalizací příliš nezabývaly, se ze současné situace poučí a nově do svých strategií zahrnou online technologie, a to jak směrem k zákazníkům a partnerům, tak směrem k zaměstnancům. Klíčem k úspěchu jsou ovšem při všech digitalizačních projektech kvalifikovaní odborníci, a těch je nyní, při zavřených hranicích, ještě větší nedostatek než dříve,“ říká Illya Pavlov.

Nábor na dálku

Nábor R&D odborníků na českém území probíhá bez přerušení i v současnosti, jen se český pracovní trh musí kvůli uzavření hranic obejít bez fyzické přítomnosti pracovníků ze zahraničí, kteří v posledních letech dokázali do určité míry uspokojit trvalý hlad po těchto pracovnících. „Výhodou je, že jsme schopni nábor těchto lidí i nyní provádět na dálku a mít vše připravené na chvíli, kdy se hranice pro zahraniční pracovníky opět otevřou,“ říká na závěr Illya Pavlov s tím, že Acamar připravuje pro R&D centra podrobný manuál, jak se s krizí co nejlépe vypořádat a využít ji jako příležitost k akceleraci výzkumu a vývoje.