Společnost Oracle představuje systém Oracle Solaris 11.2

Moderní komplexní platforma je navržena pro prostředí cloudu, obsahuje integrovanou distribuci OpenStack, zjednodušuje nasazení a poskytuje rekordní výkonnost

Společnost Oracle oznámila novou verzi svého operačního systému Solaris. Oracle Solaris 11.2 představuje moderní cloudovou platformu, která podporuje efektivní virtualizaci a softwarově definované sítě (SDN) řízené aplikacemi. Navíc obsahuje plnou verzi distribuce OpenStack, což je open source architektura pro provoz cloudů typu IaaS (infrastruktura jako služba). Výkonná kombinace operačního systému podnikové úrovně a dalších komponent vytváří velmi efektivní, spolehlivou, zabezpečenou, otevřenou a cenově dostupnou platformu pro cloud computing. Těsná integrace s technologií Java, databází Oracle a aplikacemi Oracle dělá z platformy Solaris 11.2 ideální volbu pro podnikové zákazníky, kteří pomocí tohoto systému mohou velmi rychle nasazovat nové IT služby. Platforma Oracle Solaris je důležitou součástí nabídky systémů společnosti Oracle.

Komplexní platforma pro podniková prostředí

Oracle Solaris 11.2 představuje komplexní, integrovanou a otevřenou platformu, která byla navržena pro rozsáhlá podniková cloudová prostředí. Technologie SDN, OpenStack, virtualizace a podpora clusterů se spojují do jediného produktu s operačním systémem podnikové třídy. Provozovatelé IT služeb mohou prostřednictvím této platformy svým koncovým zákazníkům poskytovat při nízkých nákladech robustní cloudové služby. Součástí platformy Oracle Solaris 11.2 je kompletní distribuce OpenStack, což do prostředí přináší příslušnou funkcionalitu a umožňuje z něj řídit další hypervisory (prostředí pro virtuální systémy) a infrastrukturu datových center. Oracle Solaris 11.2 umožňuje IT firmám nasadit nové služby od nuly v řádu minut – pro cloudová prostředí přitom doposud platila spíše měřítka týdnů. Takto vytvářené služby přitom poskytují spolehlivost, kompatibilitu, zabezpečení i výkonnost požadované v podnikovém prostředí. Platforma Oracle Solaris 11.2 zrychluje a zjednodušuje řízení životního cyklu. Jeden ze zákazníků uvádí, že jeho administrátoři jsou nyní 16krát produktivnější než při dřívějším používání systému Red Hat.

Oracle Solaris 11.2 obsahuje integrovaný hypervisor, který umožňuje virtualizaci s nulovou režií (zer-overhead) jak na platformě SPARC, tak i x86. Zachována je i stávající funkčnost zón Solaris Zones. Systém přináší podporu pro softwarově definované sítě řízené aplikacemi, vše v integraci s platformou Java, databází Oracle a aplikacemi Oracle. Kvalita služeb je tak zajištěna napříč celou architekturou až po úroveň aplikací.

Platforma Oracle Solaris 11.2 představuje nejnovější ze série inovací divize Systems společnosti Oracle. Rozšiřující se nabídka těchto řešení, která jsou navržena jako integrovaná kombinace hardwaru a softwaru Oracle, zjednodušuje a zlevňuje zákazníkům provoz IT a umožňuje jim pružněji reagovat na nové požadavky. Tisíce zákazníků po celém světě provozují systém Oracle Solaris 11 na serverech nebo integrovaných (engineered) systémech Oracle. Systém Oracle Solaris na serverech SPARC dosahuje nových výkonnostních rekordů, ať už jde o provoz aplikací Java, databáze Oracle nebo virtualizovaných prostředí. Stejně tak rekordní je výkon systému Oracle Solaris 11.2 při nasazení spolu s úložným zařízeními Oracle ZFS Storage Appliances.

Platforma Oracle Solaris 11.2 chrání dosavadní investice zákazníků, protože nabízí binární kompatibilitu s předchozími verzemi; díky tomu je možné stávající aplikace provozovat na více generacích systému Oracle Solaris. Upgrade na novou verzi lze uskutečnit hladce a během několika minut začít využívat nové funkce pro prostředí cloudů. Systém Oracle Solaris 11.2 Beta je k dispozici ke stažení prostřednictvím sítě Oracle Technology Network (OTN).

Integrované řešení pro soukromé cloudy

„Stále nabízíme našim zákazníkům nejširší portfolio produktů pro cloud computing na současném trhu,“ uvedl John Fowler, výkonný viceprezident divize Systems společnosti Oracle. „Platforma Oracle Solaris 11.2 je navržena tak, aby zákazníkům umožnila plně využít potenciál cloudu. Jedná se o komplexní řešení, které kromě samotného operačního systému zahrnuje i řadu dalších technologií.“

„Trend cloud computingu s sebou nese nové požadavky na software řídicí podnikovou infrastrukturu,“ dodává Al Gillen z analytické společnosti IDC. „V minulosti se infrastruktura budovala po vrstvách, zahrnovala operační systémy, virtualizaci a síťové technologie. Integrovaná řešení ale zákazníkům, kteří zvažují vybudování soukromého cloudu, vyhovují lépe. Společnost Oracle prostřednictvím platformy Solaris 11.2 rozhodně nasazování podnikových cloudů zjednodušuje.“

Podrobnější informace (v angličtině)

• Oracle Solaris 11.2: Názory partnerů

• Systém Oracle Solaris 11.2 Beta ke stažení

• Platforma Oracle Solaris

• Oracle Solaris na Oracle Technology Network

• Oracle Solaris: Blog

• Oracle Solaris na Facebooku, Twitteru a LinkedIn