Tržby Oracle Corporation meziročně vzrostly o 39 procent, čistý zisk o 25 procent

oracleSpolečnost Oracle Corporation oznámila, že celkové tržby podle principů GAAP za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2010 vzrostly o 39 % na 9,5 miliardy dolarů. Tržby z nových licencí na software vzrostly o 14 % na 3,1 miliardy dolarů, tržby z aktualizací softwarových licencí a z produktové podpory vzrostly o 12 % na 3,4 miliardy dolarů.

Provozní zisk se zvýšil o 14 % na 3,3 miliardy dolarů a provozní marže činila 35 %. Čistý zisk vzrostl o 25 % na 2,4 miliardy dolarů. Zisk na akcii činí 0,46 dolaru, což představuje 24% nárůst proti předcházejícímu roku a provozní cash flow za posledních dvanáct měsíců dosahuje 8,7 miliardy dolarů.
Oracle odhaduje, že ve 4. čtvrtletí fiskálního roku 2010 snížil Sun Microsystems provozní zisk společnosti zhruba o 100 milionů dolarů, což zahrnuje amortizaci ve výši 176 milionů dolarů, a přispěl k non-GAAP provoznímu zisku zhruba 400 miliony dolarů.
Celkové tržby podle principů GAAP za fiskální rok 2010 vzrostly o 15 % na 26,8 miliardy dolarů, přičemž tržby z nových softwarových licencí se zvýšily o 6 % na 7,5 miliardy dolarů. Tržby z aktualizací softwarových licencí a z produktové podpory vzrostly o 11 % na 13,1 miliardy dolarů, provozní zisk se zvýšil o 9 % na 9,1 miliardy dolarů a provozní marže činila 34 %. Čistý zisk vzrostl o 10 % na 6,1 miliardy dolarů a zisk na akcii představuje 1,21 dolaru, což je 11% nárůst proti předcházejícímu roku.

„Z hlediska tržeb i výsledného zisku jsme si v tomto čtvrtletí vedli lépe, než se očekávalo,“ řekl finanční ředitel společnosti Oracle Jeff Epstein. „Silný výkon v kombinaci s disciplinovaným podnikovým řízením vedl ve 4. čtvrtletí ke 46% non-GAAP provozní marži, což plně zahrnuje 1,2 miliardy dolarů z hardwarových systémů Sun, jež jsme v tomto čtvrtletí prodali.“

„Odhadujeme, že Sun přispěl k non-GAAP provoznímu zisku za 4. čtvrtletí více než 400 miliony dolarů,“ řekla prezidentka společnosti Oracle Safra Catz. „Odpovídá to ztrátě Sunu za čtvrtletí končící loni v červnu, kdy byl ještě Sun nezávislou společností. Nyní, když je Sun ziskový, máme větší jistotu, že splníme nebo překročíme náš cíl, aby Sun přispěl 1,5 miliardou dolarů k non-GAAP provoznímu zisku za fiskální rok 2011 a 2 miliardami dolarů za fiskální rok 2012.“

„Neustále ukrajujeme z tržního podílu SAPu,“ řekl prezident společnosti Oracle Charles Phillips. „Aplikační byznys Oracle za posledních dvanáct měsíců vzrostl o 5 %, zatímco byznys SAPu poklesl za předchozí čtyři čtvrtletí o 24 %. Tento trend pozorujeme už dlouho: za poslední čtyři roky vzrostl aplikační byznys společnosti Oracle o 60 %, zatímco byznys SAPu je o 7 % menší než před čtyřmi lety.“

„Verze 2 našeho databázového počítače Sun Exadata překonává nejrychlejší počítač IBM ve výkonu datových skladů i ve zpracování transakcí,“ řekl generální ředitel společnosti Oracle Larry Ellison. „Někteří z největších zákazníků IBM začali díky tomu ve čtvrtém čtvrtletí 2010 místo velkých serverů IBM nakupovat počítače Exadata. A prodejní kanál počítače Exadata se ve fiskálním roce 2011 rychle přibližuje hranici jedné miliardy dolarů.“

Výše uvedený odhad příspěvku podniku Sun k provoznímu zisku zahrnuje alokované obecné a administrativní náklady a další náklady, které nelze přímo identifikovat jako výsledek integrace podniků Sun a Oracle.

O společnosti Oracle
Společnost Oracle (NASDAQ: ORCL) celosvětově dodává nejucelenější, nejotevřenější a nejlépe integrovaný podnikový software a hardwarové systémy. Další informace o společnosti Oracle najdete na www.oracle.com.