Vylepšená integrace mezi platformou Oracle Mobile Application Framework a sadou Oracle Mobile Security Suite pomůže zákazníkům zabezpečit podnikové mobilní aplikace

Vývojáři uživatelské části mobilních aplikací budou moci díky strategii kompletního řízení životního cyklu zvýšit bezpečnost aplikací už ve fázi vývoje, zabezpečení nebude třeba přidávat dodatečně.

Mobilní technologie hrají dnes v podnikovém prostředí stále větší roli, při jejich nasazování je ovšem jako jeden z hlavních problémů vnímáno zabezpečení. Výzkum organizací CIO Strategic Marketing Services a Triangle Publishing Services ukázal, že 93 % respondentů je znepokojeno rizikem úniku dat a dalších bezpečnostních narušení spojených s mobilními zařízeními. Za klíčové riziko je pokládán trend BYOD (používání soukromých zařízení zaměstnanců pro pracovní účely). Mobilní technologie slibují zvýšení produktivity a lepší přístup k informacím umožňující rychlejší rozhodování, na druhé straně ale vystavují organizace bezpečnostním hrozbám.

Společnost Oracle se proto rozhodla zjednodušit vývoj zabezpečených mobilních aplikací a oznámila hlubší integraci mezi platformou Oracle Mobile Application Framework a sadou Oracle Mobile Security Suite, což zákazníkům umožňuje řídit životní cyklus mobilních aplikací. Přístup společnosti Oracle usnadňuje vývojářům tvorbu mobilních aplikací tak, aby nemuseli dělat kompromisy mezi uživatelskou zkušeností a zabezpečením.
Oznámení se uskutečnilo v rámci konference Oracle OpenWorld.

Hlavní novinky a vlastnosti
Nejnovější verze platformy Oracle Mobile Application Framework je těsně integrována se sadou Oracle Mobile Security Suite. Nová funkcionalita znamená, že vývojáři mohou v jediném kroku přidat do aplikací vyvíjených v Oracle Mobile Application Framework ochranu pomocí kontejnerů ze sady Oracle Mobile Security Suite. Bezpečnostní funkce zahrnují autentizaci, šifrování, ochranu proti úniku dat, prosazení firemních politik, selektivní mazání dat i jednotné přihlašování (single sign-on).

Stávající řešení identit lze nyní snadno rozšířit i do nativních mobilních aplikací, což znamená jednodušší prostředí pro koncové uživatele. Přístup na základě kontejnerů v sadě Oracle Mobile Security Suite poskytuje uživatelům zabezpečené prostředí pro citlivá firemní data. Funkce pro řízení identit pak uživatelům nabízejí hladký přístup k mobilním aplikacím, ať už podnikovým nebo soukromým.

Komplexní podpora bezpečnostních technologií
Platforma Oracle Mobile Application Framework umožňuje podnikům zúročit stávající investice do programovacích jazyků Java a JavaScript a vytvářet v nich plnohodnotné aplikace pro smartphony a tablety. Díky integraci se sadou Oracle Mobile Security Suite jsou nyní k dispozici průvodci (wizards) pro zabezpečení jak v prostředí Oracle JDeveloper, tak i Oracle Enterprise Pack for Eclipse. Do mobilní aplikace lze přidat politiky pro jednotné přihlašování, prevenci úniku dat a šifrování. Takto zabezpečené aplikace jsou pak k dispozici v kontejneru na mobilním zařízení uživatele. Integrace s interním rozhraním (API) sady Oracle Mobile Security Suite umožňuje aplikacím založeným na platformě Oracle Mobile Application Framework zabezpečit data prostě tak, že veškerá data uložená na zařízeních v souborech nebo databázích jsou zašifrována.

Platforma Oracle Mobile Application Framework je plně integrována s řešeními pro zabezpečení serverů, především sadou Oracle Access Management Suite. Organizacím to umožňuje využívat průmyslové standardy, jako je OpenID a OAUTH2, a uživatelům nabídnout jednotné přihlašování k mobilním i webovým aplikacím. Sada Oracle Access Management Suite poskytuje centrální řízení uživatelských oprávnění a chrání zařízení před neoprávněným přístupem. Identifikace jednotlivých zařízení brání tomu, aby se k podnikovým aplikacím přistupovalo ze ztracených nebo ukradených zařízení.

Aplikace postavené na platformě Oracle Mobile Application Framework podporují v kombinaci s řešením Oracle Access Management silnou autentizaci. Přístup k citlivým funkcím nebo datům může být omezen zesílenou autentizací, například softwarovými tokeny (jednorázovými hesly), které generuje zdarma dostupná aplikace Oracle Mobile Authenticator. Aplikace sestavené a zabezpečené pomocí sady Oracle Mobile Security Suite lze automaticky nahrávat do firemních „obchodů“ (app store), přičemž je zajištěna integrace s firemními bezpečnostními politikami z hlediska identit i přístupu.

„Data ani aplikace by se neměly zabezpečovat až dodatečně. Vývojáři potřebují mít funkce zajišťující zabezpečení k dispozici už ve svých nástrojích pro návrh a tvorbu mobilních aplikací a nemuset pak bezpečnost přidávat k aplikaci až později,“ uvádí Chris Tonas, viceprezident pro mobilní řešení a vývojové nástroje ve společnosti Oracle. „Integrace mezi nejnovější verzí platformy Oracle Mobile Application Framework a sadou Oracle Mobile Security Suite umožňuje vývoj mobilních aplikací a jejich zabezpečení propojit už od počátku.“

Podrobnější informace (v angličtině)

• Platforma Oracle Mobile Application Framework
• Sada Oracle Mobile Security Suite
• Mobilní řešení společnosti Oracle
• Oracle Mobile Application Framework: technický přehled a přehled vlastností
• Sada Oracle Access Management Suite
• Mobilní řešení společnosti Oracle: YouTube, Twitter, Facebook
• Řešení Oracle Identity Management: Blog, Twitter, Facebook

O konferenci Oracle OpenWorld
Konference Oracle OpenWorld v San Francisku je nejvýznamnějším setkáním roku pro zákazníky, potenciální zákazníky a partnery společnosti Oracle. Cílem této vzdělávací akce je pomoci podnikům v optimalizaci stávajících systémů a při porozumění přicházejícím trendům a technologiím. Oracle OpenWorld nabízí více než 2 700 vzdělávacích setkání, stovky ukázek produktů a stánky 450 partnerů. Partneři i zákazníci z celého světa zde představují své inovativní aplikace, middleware, databáze, servery, úložné systémy, řídicí systémy a řešení pro cloud i infrastrukturu. Konference Oracle OpenWorld 2014 probíhá od 28. září do 2. října v San Francisku v komplexu Moscone Center.
Podrobnější informace, registrace a sledování akce včetně přímých přenosů: www.oracle.com/openworld.
Zapojte se do diskusí na Twitteru, Facebooku a na blogu společnosti Oracle věnovaném konferenci OpenWorld. Konference Oracle OpenWorld na LinkedIn.