Jak zachovat ostří keramických nožů?

JanusI ostré a odolné keramické nože je dle doporučení odborníků vhodné alespoň jednou za tři roky nabrousit. Při každodenním užívání může totiž po několika letech, při nevhodném používání i po několika týdnech, dojít ke ztupení čepele, v horším případě i k jejímu mechanickému poškození. KYOCERA, přední světový výrobce keramických nožů, doporučuje svěřit se v případě ostření keramických čepelí profesionálům.

Keramické nože je možné nabrousit buď s pomocí speciálních diamantových brousků, nebo keramické ostří svěřit profesionálům. „Při ostření nožů je potřeba znát správnou techniku, aby nedošlo k poškození čepele. Především je nutné znát potřebný úhel, ve kterém se nůž k brousku přikládá, a v této poloze brousit nůž po celé délce ostří. Dle našich zkušeností si však minimálně 90 % domácích uživatelů nůž správně nabrousit neumí, a proto se s ocílkou může spíše zranit či nůž více poškodit,“ uvedl Pavel Hájek ze společnosti Janus, která je výhradním distributorem keramických nožů KYOCERA na českém trhu. „V ČR dostupné brousky jsou navíc pro keramické nože zcela nevhodné. Z toho důvodu doporučujeme všem našim zákazníkům, aby nechávali keramické nože brousit výhradně u profesionálů,“ dodal.

KYOCERA broušení a opravy keramických nožů poskytuje i v České republice, a to prostřednictvím odborně vyškolených pracovníků ze společnosti JANUS, kteří k broušení využívají speciální diamantový kotouč. Protože velký prodejní boom keramických nožů na našem trhu nastal v roce 2009, dá se očekávat, že hlavní zájem o broušení teprve přijde.

O keramické nože je třeba speciálně pečovat, aby nedošlo k poškození ostří. Například se nesmí používat k páčení nebo krájení zmražených výrobků, kostí či jiných tvrdých potravin. Vzhledem ke křehkosti keramického nože může tímto nevhodným používáním dojít k mechanickému poškození ostří, které už nemusí být napravitelné. Opravy ostří jsou totiž totiž možné pouze do hloubky 2-3 mm.

Keramické nože KYOCERA jsou vyrobeny z pokročilých high-tech keramických materiálů, jako je oxid hlinitý či oxid zirkoničitý. Ten je druhým nejtvrdším materiálem na světě, je chemicky inertní a neopotřebovává se. Jeho tvrdost odpovídá 8,2 mohsům na Mohsově stupnici tvrdosti (ocel má 5-6 a diamant 10). Díky vysoké tvrdosti si čepele nožů KYOCERA udržují svou ostrost velmi dlouho. Keramické čepele mají oproti běžně rozšířeným ocelovým čepelím řadu dalších unikátních výhod – nekorodují, nepohlcují chutě a pachy krájených potravin a ovoce ani zelenina po použití nezhnědne. Potraviny navíc nezískají kovovou pachuť a uchovají jídlu jeho čerstvou chuť i důležité vitamíny a enzymy, což ocení všichni zastánci zdravého životního stylu a výživy.

Autorizovaným dovozcem a distributorem kuchyňských keramických potřeb KYOCERA na českém trhu je firma JANUS, která tyto produkty nabízí prostřednictvím široké sítě partnerů z řad prodejců kuchyňských doplňků (např. společnost Luis nebo Home&Cook) a také prostřednictvím vlastního internetového obchodu www.keramicke-noze.cz.

O společnosti JANUS
Společnost JANUS byla založena v roce 1992 ve spolupráci s Kyocera Electronic Europe. Je oficiálním autorizovaným dovozcem a distributorem tiskových řešení laserových tiskáren, digitálních kopírek, multifunkčních, velkoformátových zařízení a keramických kuchyňských a kancelářských potřeb značky KYOCERA v České republice. Od roku 2007 také nabízí vlastní řešení správy tiskových úloh pod názvem MyQ. Společnost JANUS je držitelem ISO 9001:2000 a ISO 14001:2004.
Více informací získáte na www.janus.cz nebo na www.keramicke-noze.cz.

O společnosti KYOCERA
Japonský koncern KYOCERA, založený v roce 1959, nyní s ročním obratem v přepočtu přes 218 miliard korun, zaměstnává více než 63 000 lidí po celém světě. Zabývá se mimo jiné vývojem a výrobou elektronických zařízení, informačního vybavení, telekomunikačního vybavení, polovodičů a špičkových keramických komponent a produktů.