ABSL: Nově schválený zákon o pobytu cizinců umožní rozvoj našeho oboru

Poslanecká sněmovna schválila zákon o pobytu cizinců, který přináší několik změn v zaměstnávání cizinců ze zahraničí mimo EU. Jeho hlavním přínosem pro českou ekonomiku i poskytovatele podnikových služeb je usnadnění a urychlení zaměstnávání vysoce kvalifikovaných pracovníků ze zemí mimo EU.

„Během následujících dvou let čeká sektor podnikových služeb růst o 20 000 kvalifikovaných zaměstnanců. Téměř polovina z nich ovšem bude muset kvůli velmi nízké nezaměstnanosti v ČR přijít z ciziny, často ze zemí mimo Evropskou unii. Změny, které přináší nově schválený zákon o pobytu cizinců, nám v tomto ohledu velmi pomohou, neboť usnadní a zrychlí zaměstnávání zahraničních talentů ze zemí mimo EU a umožní plánovanou expanzi,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která sdružuje poskytovatele podnikových služeb na českém trhu. Pro ty budou platit zejména dva nově plánované vládní programy: Klíčový a vědecký personál a Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec.

Zákon dále přinese zjednodušení oznamování změn adresy zahraničních pracovníků, možnost zkrácení testu práce na 10 dní a nová pravidla postupu změny zaměstnavatele pro držitele zaměstnaneckých karet.

ABSL ve spolupráci se svými partnery, společnostmi CEC Government Relations a Deloitte, v uplynulém roce intenzivně poukazovali na problémy, které firmám zaměstnávání vysoce kvalifikovaných pracovníků ze zemí mimo EU komplikují. Přinesli celou řadu návrhů, které by proces zjednodušily a demonstrovali přínosy české ekonomice, které by pozitivní změny přinesly. Výsledek nyní rozhodně vítají.

„Problémem dosavadního systému bylo, že neuměl dostatečně rozlišovat mezi pracovníky podle míry jejich kvalifikace. Má-li Česká republika zvládnout přechod na ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou, neobejde se bez cíleného lákání vzdělaných pracovníků z celého světa. Dnes stojí bohužel v jedné frontě na víza budoucí stavební dělníci, pobírající minimální mzdu, a tedy příliš nepřispívající do státní pokladny, spolu s násobně lépe placenými programátory a vývojáři. A to se nyní změnilo, Česká republika začne procesně nyní upřednostňovat ty, kteří firmám a českému státu přinášejí vyšší přidanou hodnotu,“ říká Václav Nekvapil z poradenské společnosti CEC Government Relations.