Analogová tma v Praze se blíží – připravte se včas

Na konci dubna dojde k vypnutí vysílače Žižkov, a tím pro Pražany skončí éra analogového přenosu televizního signálu. Ty, kteří nebudou dostatečně připraveni na přechod na pozemní digitální TV vysílání (DVB-T, Digital Video Broadcasting – Terrestrial) a nevybaví se včas potřebnou technikou, čeká od 30. 4. po zapnutí televizní obrazovky pouze zrnění.

Po vypnutí žižkovského vysílače bude mít sice velká část Prahy stále k dispozici analogový signál z vysílače Cukrák, přesměrování na tento vysílač však není dlouhodobým řešením, protože ukončení analogového vysílání Cukráku je naplánováno na říjen tohoto roku. Ke slovu se tak dostává spíše příprava domácností na příjem digitálního vysílání dostupných televizních programů. Vedle kontroly a případné úpravy anténního systému je pro DVB-T v prvé řadě důležité zakoupení set-top boxu či integrované digitální televize. Alternativou k DVB-T pak může být zavedení kabelové, satelitní či internetové televize.

Nejlevnější a nejrychlejší řešení pro DVB-T představuje set-top box, jehož cena začíná v řádu stokorun. Jde vlastně o jakýsi převodník signálu, který se zapojuje mezi anténu a analogový televizor. Ten, kdo bude chtít propojit set-top box nejen s televizí, ale zároveň i s videem nebo DVD přehrávačem, si však bude muset trochu připlatit za propracovanější typy, které jsou vybaveny příslušnými konektory. Jejich pořizovací cena se pohybuje okolo 1000 – 1500 Kč. Nejnákladnější, avšak finální řešení představuje televizor se zabudovaným digitálním tunerem, který po připojení k anténě umožňuje přijímat digitální vysílání bez jakéhokoliv dodatečného zařízení. Zde je již potřeba počítat s investicí v řádu tisíců korun,“ uvedl Tomáš Richter, obchodní ředitel holdingu KASA.cz a Obchodní-dům.cz, předního českého internetového obchodníka se spotřební elektronikou. „Variant je mnoho a naši konzultanti jsou připraveni zdarma poskytnout každému zájemci fundované rady pro výběr vhodného řešení na KASA.cz. V současnosti patří k nejprodávanějším typům set-top box Philips DTR 220, který je možné zakoupit prostřednictvím našeho obchodu za cenu 1199 Kč,“ dodal Tomáš Richter.

Digitální vysílání otevírá televizní trh většímu množství provozovatelů, což značně zvyšuje programovou nabídku. Dále přináší mnohem komfortnější sledování televizních programů – vedle výrazně vyšší kvality obrazové a zvukové reprodukce, je velkým přínosem i elektronický programový průvodce (EPG), což je jakási obdoba tištěného televizního programu, z něhož se divák dozví, jaký pořad právě sleduje, co bude následovat a co za program jej čeká v následujících sedmi dnech. Pozemní digitální vysílání navíc umožňuje příjem signálu zdarma, což je značnou výhodou oproti ostatním typů vysílání (kabel, IPTV, satelit), které jsou zpoplatněné.

Základní rady pro výběr DVB-T přijímače

o Set-top box lze zapojit k jakémukoliv televizoru, záleží pouze na způsobu zapojení. Pokud televizor nemá videovstup – SCART, ale jen kulatou anténní zdířku, je třeba mít set-top box s tzv. modulátorem.

o Pro sledování jediné stanice postačí jednotunerový model. Pro paralelní sledování jednoho programu a nahrávání programu jiného je nutné pořídit 2-tunerový přijímač. Takový typ set-top boxu je vhodný i k použití pro více televizorů.

o Pro pohodlné nahrávání je vhodné volit model DVB-T příjmače s pevným diskem.

o Pro příjem pozemního (DVB-T) i satelitního digitálního vysílání (DVB-S) slouží kombinované přijímače (tzv. komba).

o Plazmovou nebo LCD televizi bez DVB-T je možné k DVB-T připojit přes přípojku HDMI, toto připojení je v současnosti tím nejkvalitnějším.

o Pro případ nahrávání z DVB-T na DVD, případně VHS rekordér je určena obousměrná SCART přípojka.

o Pro připojení k 5.1 recevieru a tedy získání plně prostorového ozvučení, pokud jej sledovaná TV stanice podporuje, slouží digitální optické nebo koaxiální výstupy.

o Pro připojení k HIFI sestavě a stereo reprodukci zvuku jsou určené přípojky 2x audio cinch

o Pro upgrade firmware přístroje je určen konektor D-sub RS232.