Ceny elektroniky do Vánoc již neporostou

logo-kasa-cz-1_new_webLetošní Vánoce by podle odhadů analytiků internetového portálu Kasa.cz neměly být dražší než loňské. Ceny elektroniky, které se z části odvíjejí i od kurzu české koruny vůči americkému dolaru, by již totiž do Vánoc neměly růst, a to i přes avizované posilování dolaru. Důvodem je skutečnost, že všechny hlavní značky spotřební elektroniky mají zboží na Vánoce již vyrobeno a prodejci jsou již od léta dostatečně zásobeni. Výjimkou může být jen individuální zvýšení cen některého z výrobců či prodejců.

Kurz dolaru byl v září v průměru o korunu vyšší než ve stejném období loňského roku, v první polovině října se však již pohyboval kolem stejné úrovně jako v říjnu 2009, tedy kolem 17,50 Kč za dolar. Maxima za posledních 12 měsíců dosahoval dolar v červnu, kdy se vyšplhal na více než 21,50 Kč. Mezi červnem a říjnem tak vůči koruně oslabil téměř o pětinu. „Takový pokles kurzu se musel zákonitě projevit i na dovozních cenách spotřební elektroniky do ČR. Obecně pětinový pokles hodnoty dolaru může znamenat pokles koncové prodejní ceny až o 5-10 procent. Záleží však na strategii dovozce, který výkyvy kurzů nemusí do prodejních cen promítnout vůbec. To samé přitom platí také o nárůstu dovozních cen, které se často projevují na koncovém trhu se zpožděním několika měsíců anebo v zájmu zachování loajality zákazníků vůbec,“ popisuje Lukáš Zaoral, obchodní ředitel Kasa.cz.

Kromě této pozitivní zprávy se zákazníci mohou před Vánocemi těšit na celou řadu speciálních nabídek a cenových akcí, které pro ně připravují jednotliví prodejci. Ve valné většině případů se však budou týkat především starších modelů, které výrobci potřebují vyprodat a udělat tím prostor pro své novinky. „V předvánočních prodejních akcích by se letos měly objevit především výběhové a starší typy zařízení, a to v ještě větším rozsahu než vloni,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Kasa.cz. „Připravujeme například nabídku 32“ LCD televize Samsung LE32C350 za neuvěřitelných 7999 Kč nebo navigaci TOMTOM One Classic Regional s mapami Evropy za skvělou cenu 1999 Kč, ve dnech 6. A 7. Listopadu ji v omezeném množství nabídneme dokonce za pouhých 999 Kč.“

Obchodníci pro letošní předvánoční období očekávají ve srovnání s loňským rokem lehký nárůst tržeb. Dle průzkumu internetového obchodu Kasa.cz, který se uskutečnil v průběhu měsíce záři mezi 2000 respondentů, se letos zákazníci chtějí zaměřit především na dárky praktické a více utrácet hodlají především za dárky pro děti. Loňským vánočním tahákem byly především domácí meteostanice, letos Kasa.cz očekává boom robotických vysavačů, hodně se bude prodávat i malá bílá spotřební elektronika. Z dětských hraček se již tradičně předpokládá největší zájem o Lego, které letos budou následovat populární Gormiti a koníčci Filly. Největší nápor nakupujících s největší pravděpodobností začne stejně jako loni v polovině listopadu.

O internetovém obchodu KASA.cz
Přední český internetový obchod KASA.cz nabízí kompletní sortiment od audio-video techniky, přes bílé zboží, spotřební elektroniku, sportovní potřeby, auto-moto či zahradní techniku až po kosmetiku, dětské vybavení, hračky a další. Celkem zahrnuje více než 1 000 světových značek. KASA.cz již 11 let poskytuje zákazníkům řadu nadstandardních služeb. Podrobnosti získáte na www.kasa.cz.