Digitální vysílání – Pražané nepodcenili přípravu!

obchodni-dum.cz_web3

Dne 30. 4. 2009 došlo k vypnutí vysílače Žižkov, a tím pro Pražany skončila éra analogového přenosu televizního signálu. Obyvatelé Prahy nezanedbali přípravu na přechod na pozemní digitální TV vysílání (DVB-T, Digital Video Broadcasting – Terrestrial) a nyní mohou využívat všech jeho výhod.

V průběhu měsíce dubna stály pražské domácnosti před volbou – buď se na DVB-T vybavit potřebnou technikou a zakoupit set-top box či integrovanou digitální televizi, nebo volit jednu z alternativ k DVB-T, tedy kabelovou, satelitní či internetovou televizi. Dle zkušeností předního českého internetového prodejce spotřební elektroniky a bílého zboží, portálu Obchodní-dům.cz, bylo preferovanou volbou pořízení set-top boxu.

Set-top box, jehož cena začíná již v řádech stokorun, představuje pro DVB-T nejlevnější a nejrychlejší řešení. I proto k jeho pořízení sáhla většina pražských domácností. Za první kvartál roku 2009 registrujeme masivní nárůst zájmu o tento typ zboží, přičemž meziročně jsme zaznamenali růst o více než 500 %, uvedl Petr Šebek, ředitel portálu Obchodní-dům.cz. „Nejsilnější prodeje náš portál vykázal v měsíci dubnu, kdy probíhala široká mediální kampaň informující veřejnost o chystané změně vysílání. V tomto období jsme prodávali i několik desítek kusů denně. K nejprodávanějším typům patřily set-top box DVB-T Mascom MC 520 T, který je možné zakoupit prostřednictvím našeho obchodu za cenu 890 Kč, či model GoGEN DXDB 215, který je kombinací DVB-T přijímače a DVD přehrávače za cenu 1499 Kč,“ dodal Petr Šebek.

Televizí se zabudovaným digitální tunerem, jejichž pořizovací cena se pohybuje již v řádech tisíců, se ve sledovaném období prodávalo o něco méně. I zde však Obchodní-dům.cz pozoroval meziroční nárůst o 43%. K nejpopulárnějším typům pak patřily TV LG 32LG5700 za 14000 Kč a Sharp LC-32D44 za 10800 Kč.

Digitální vysílání otevírá televizní trh většímu množství provozovatelů, což značně zvyšuje programovou nabídku. Dále přináší mnohem komfortnější sledování televizních programů – vedle výrazně vyšší kvality obrazové a zvukové reprodukce, je velkým přínosem i elektronický programový průvodce (EPG), což je jakási obdoba tištěného televizního programu, z něhož se divák dozví, jaký pořad právě sleduje, co bude následovat a co za program jej čeká v následujících sedmi dnech. Pozemní digitální vysílání navíc umožňuje příjem signálu zdarma, což je značnou výhodou oproti ostatním typů vysílání (kabel, IPTV, satelit), které jsou zpoplatněné.

O internetovém obchodu Obchodní-dům.cz

Internetové nákupní centrum Obchodní-dům.cz v ČR působí již od roku 1998 a soustředí se zejména na prodej domácích spotřebičů a elektroniky. Zákazníci mohou využívat rozšířené služby včetně komfortního doručení a profesionálního poradenství. Pro další informace navštivte www.obchodni-dum.cz.

O internetovém obchodu KASA.cz

Přední český internetový obchod KASA.cz nabízí kompletní sortiment od audio-video techniky, přes bílé zboží, spotřební elektroniku, sportovní potřeby, auto-moto či zahradní techniku až po kosmetiku, dětské vybavení, hračky a další. Celkem zahrnuje více než 1 000 světových značek. KASA.cz již 10 let poskytuje zákazníkům řadu nadstandardních služeb. Podrobnosti získáte na www.kasa.cz.

O holdingu Kasa.cz a Obchodní-dům.cz

Skupina internetových obchodů Kasa.cz a Obchodní-dům.cz je s obratem přesahujícím 2,2 miliardy korun a s více než 800 000 registrovanými zákazníky jedničkou maloobchodního internetového prodeje v České republice. Kromě toho úspěšně působí také na Slovensku, v Německu, Polsku, Rakousku a Maďarsku. Více informací naleznete na www.kasa.eu.