Grafton: o předvánoční brigády je letos nouze

Podzim je tradičně obdobím, kdy řada obchodních a logistických firem hledá brigádníky pro nadcházející vánoční sezónu. Letošní rok však zájem o sezónní výpomoc klesá. Firmy se snaží pokrýt předvánoční nápor zejména vlastními silami. Zájemců o brigády naopak meziročně roste. Vyplývá to z šetření personální agentury Grafton Recruitment.

Například na Olomoucku je dle dat Grafton Recruitment ve srovnání s předchozím rokem zhruba o pětinu méně nabídek. V Brně je pak pokles ještě markantnější a dostupné jsou prakticky jen jednotky pozic. Podobnou situaci hlásí i Praha a vůbec nejméně nabídek mohou uchazeči využít v Jihočeském, Libereckému a Ústeckém kraji, kde se firmy snaží vystačit si vlastními silami a brigádníky prakticky vůbec nepoptávají.

„Letošní rok je jiný hned v několika aspektech. Patrný je jak pomalejší nástup předvánočních nákupů, tak i snaha firem šetřit náklady a případné pracovní nápory řešit vlastními silami, například s pomocí přesčasů,“ komentuje Jitka Kouba, marketingová ředitelka Grafton Recruitment. Změna oproti předcházejícím letům je pak i v množství zájemců o brigády, kterých letos výrazně přibylo, a to zejména mezi studenty. „Kdo si chce před Vánocemi přivydělat, nemusí ještě propadat panice. Velmi často se totiž stává, že firmy potřebují pracovníky ze dne na den. Nabídky se tedy ještě mohou objevit. Šanci pak mají zejména uchazeči bez závazků, kteří dokáží pružně reagovat a obratem nastoupit,“ dodává Jitka Součková.

Navzdory inflaci a tlaku na navyšování mezd se finanční ohodnocení brigádníků příliš nezměnilo. Pokud už zaměstnavatelé jejich mzdy zvyšovali, pak jen minimálně, obvykle na úrovni 5 procent. Hodinová sazba se může již tradičně měnit v závislosti na daném regionu i oboru, ve skladech se obvykle pohybují mezi 150 a 220 Kč za hodinu, vyšší hranice je však spojená s nočními směnami.