Kasa.cz: Češi volí úsporné topení

Se začátkem nové topné sezóny volí řada českých domácností levnější alternativu vytápění a jako doplněk k plynovému či elektrickému kotli pořizuje pro své obytné místnosti kamna na tuhá paliva. Vyplývá to ze statistik předního českého internetového prodejce Kasa.cz, který registruje výrazný růst zájmu o tento typ sortimentu.

Domácnosti si již spočítaly, že stále dražší elektřinu či plyn je výhodné doplnit jiným zdrojem tepla. Přitápění s použitím dříve populárních lehkých topných olejů (LTO) či elektrických přímotopů však letos ve valné většině rodinných domků vystřídá topení kamny na tuhá paliva, jako je dřevo, uhlí či biomasa. Rozdíly v nákladech jsou totiž velké – použití pevných paliv může být až o 50 % levnější než elektrika či LTO.

„Již od léta registrujeme nárůst poptávky po různých typech kamen na tuhá paliva. Aktuálně je poptávka více než jednonásobná než ve stejném období loňského roku,“ uvedl Martin Foltýn, produktový manažer společnosti Kasa.cz, a dodal: „Zákazníci obvykle hledají levnější zdroj vytápění, a to jak do svých domovů, tak i na chalupy. Elektrické přímotopy s vysokým výkonem proto letos volí jen výjimečně.“

Z kamen na tuhá paliva se letos nejlépe prodávají krbová kamna. Dle typu interiéru si mohou zákazníci volit klasické modely, k dispozici jsou ale i modely s moderním designem. Nejprodávanějším modelem jsou aktuálně celolitinová sálavá kamna Arina se systémem dvojího spalování. Vyznačují se vysokým výkonem a účinností. Pro snadné ovládání mají otočný rošt a izolovanou kliku dvířek. Jako palivo lze použít dřevo i dřevěné brikety. Na Kasa.cz se prodávají za 14 069 Kč.

Velkou popularitu získávají také kamna, která fungují i jako klasický kuchyňský sporák. Zákazníci je volí především do rekreačních objektů, přičemž nejoblíbenějším modelem je letos Alma Mons s proskleným topeništěm. Disponuje tradiční pečící troubou v provedení nerez včetně roštu a ocelovou broušenou plotnou. Zimní a letní rošt umožní na zimu snížit rošt a vytvořit tak prostor pro více dřeva. Kasa.cz nabízí v černo/oranžové barvě za 14 553 Kč.

Pro menší rekreační objekty zákazníci hojně pořizují kamna hybridní, která disponují menší varnou plochou na uvaření základních pokrmů či vody na čaj a kávu. Jednou z možností jsou krbová kamna Thorma Bozen, ve kterých se dá jako palivo kromě dřeva a dřevěných briket použít také brikety hnědouhelné. Na Kasa.cz se dají pořídit za 4 628 Kč.