Meet and Code 2021 udělil rekordní počet grantů

Již pátý ročník vzdělávacího programu Meet and Code podpořil v průběhu září a října mladé lidi z 35 evropských zemí v rozvoji jejich digitálních dovedností. V České republice letos proběhlo rekordních 56 akcí, které mohly vzdělávací a neziskové organizace zrealizovat díky finančnímu grantu ve výši 10 000 Kč od společnosti SAP a také díky odborné pomoci ze strany organizátora, Sdružení VIA, které program v České republice zastřešuje.  Těchto akcí se zúčastnilo dohromady téměř 1 200 dětí.

Zájem neziskových organizací o grantovou podporu jejich vzdělávacích akcí byl letos rekordní.  Do letošního ročníku dorazilo 73 přihlášek na jednotlivé akce, z nichž jsme vybrali a podpořili 56. Jde o nejvyšší počet projektů, kterým byl dosud v rámci Meet and Code v České republice grant udělen. Kromě finanční podpory se účastníme také pravidelných zasedání výběrové poroty a je zde vidět zřetelný posun v růstu digitálních kompetencí na straně organizátorů, kteří musí poslední dva roky všechny akce pořádat online. Z toho máme velkou radost, protože akcí Meet and Code se vzdělávají jak děti, tak jejich rodiče a zástupci pořádajících neziskových organizací,“ říká Lucie Kalinová ze CSR týmu společnosti SAP. Během prvních čtyř ročníků iniciativa Meet and Code v Evropě podpořila organizaci 3 144 vzdělávacích akcí, kterých se zúčastnilo 177 725 žáků a studentů.

Digitální kompetence budou v nadcházejících letech a desetiletích nepostradatelné. Díky programu Meet and Code si děti mohou často poprvé osahat roboty nebo si vyzkoušet napsat vlastní kód. Dostáváme od nich nadšené reakce a někteří z nich dokonce říkají, že by v budoucnu chtěli v oblasti technologií pracovat,“ říká Radka Bystřická, ředitelka Sdružení VIA, partnerské organizace mezinárodní sítě TechSoup Europe, která program realizuje.

Součástí vzdělávací iniciativy je také ocenění Meet and Code Awards, které vyzdvihuje ty nejúspěšnější projekty v pěti kategoriích: Girls do IT! (Holky v IT!), Community (Komunita), Diversity (Rovné příležitosti), Code for the Planet (Kóduj pro planetu) a Code for Europe (Kóduj pro Evropu). Vloni se mezi 15 finalistů ocenění Meet and Code Awards 2020 probojovala i česká nezisková organizace Mateřské centrum Kuřimata. Její projekt se prosadil v konkurenci 1 324 akcí ze všech 35 evropských zemí. Mezi nominované se dostala s akcí Holčičí robohraní. Noví finalisté Meet and Code Award budou známi na jaře roku 2022.

Organizátoři navíc letos spolu s Learn2Code, Hardwariem a Centrem technického vzdělávání Půda při Městské knihovny v Poličce a internetovým obchodem Alza.cz připravili tři webináře, které zapojeným organizacím přinesly důležité informace o tom, jak perfektně zvládnout online programovací akce, jak uspořádat vlastní technologickou akci v knihovně a naučit děti programovat, či jak získat na své akce grant a zvýhodněné vybavení.

Letošní ročník Meet and Code je také nový v tom, že hledá tři ambasadory ve věkových kategoriích 8-13 let, 14-18 let a 19-24 let. Ti budou hostujícími řečníky na některé z dalších prestižních akcí Meet and Code.

Iniciátorem celoevropského projektu Meet and Code je německá nezisková organizace Haus des Stiftens a TechSoup Europe za finanční a odborné podpory společnosti SAP. V ČR akci již pátým rokem organizuje Sdružení VIA. V letošním roce se partnerem stal internetový obchod Alza.cz, díky čemuž mohly organizace zapůjčit či výhodněji pořídit vybavení pro své vzdělávací akce.