Mzdy rostou. Jihočeský kraj bojuje s nedostatkem konstruktérů, inženýrů kvality a elektromechaniků.

Personální agentura Grafton Recruitment zveřejnila výsledky svého rozsáhlého průzkumu mezd. Materiál poskytuje přehledné porovnání finančního ohodnocení u 8 klíčových segmentů ve 14 regionech České republiky. Z průzkumu vyplývá, že na jihu Čech se rok 2015 a začátek roku 2016 nesl ve znamení prohlubování nerovnováhy mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou kapacit ze strany uchazečů. Aby zaměstnavatelé zabránili odlivu kvalitních stabilních pracovníků, začali přistupovat k plošnému zvyšování mezd.

Mzdy v Českých Budějovicích jsou vcelku srovnatelné s většinou jiných krajských měst, například s Plzní, Ústním nad Labem, Libercem či Zlínem. Zaostávají však za Prahou, kde jsou obecně mzdy nejvyšší, i za Brnem a Ostravou, přičemž někde, především vysokých manažerských pozic je tento rozdíl i více než 50 % a u nekvalifikovaných pozic se rozdíl téměř stírá.

Největší nedostatek zaměstnanců v kraji v současnosti hlásí průmyslová výroba. Největší poptávka po konstruktérech, inženýrech kvality a elektromechanicích. Jde přitom o profese, které jsou velmi dobře ohodnoceny. Strojní konstruktér si může vydělat až 60 000 Kč, elektro konstruktér 50 000 Kč. Podobné je to u pozice inženýra kvality, mzda se pohybuje okolo mezi 50 a 60 000 Kč, ale pokud jde o pozici Inženýr dodavatelské kvality, může být i o 5 000 Kč vyšší. Kromě těchto pracovníků chybí v jižních Čechách i celá řada profesí z výroby – především elektromechanici, kteří si vydělají až 30 000 Kč, čímž například překonávají mzdy zdravotních sester.

Nejvyšší mzdy zaznamenala českobudějovická pobočka Grafton Recruitment u pozic vedoucí výrobního závodu, který vydělá 100-180 tisíc, a ředitele informatiky, jehož mzda dosahuje 100-130 tisíc měsíčně. Vysoké platy v jižních Čechách neminou ani technické ředitele (70-120 tisíc), ředitele logistiky a nákupu (70-130 tisíc, což je nejvyšší úroveň v celé ČR), finanční ředitele (80-150 tisíc) anebo výkonný výkonné ředitele (70-120 tisíc).

„Vzhledem k rostoucímu nedostatku uchazečů o práci dochází u zaměstnavatelů k přehodnocení požadavků na nové pracovníky. Společnosti nyní nabírají zaměstnance s kratší praxí a více příležitostí se objevuje i pro čerstvé absolventy, kteří disponují dobrou jazykovou vybaveností,“ říká Zuzana Masopustová, Branch Manager českobudějovické pobočky Grafton Recruitment, a dodává: „Výrobní společnosti se proto začínají aktivně zajímat také o nábor zaměstnanců ze zahraničí.“

Průzkum rovněž ukázal, že firmy začínají revidovat nabídku benefitů, aby byly pro zaměstnance atraktivnější – například zvyšují příspěvek na penzijní či životní připojištění, zvyšují délku dovolené, zavádějí plně hrazený příspěvek na stravování, nebo se podílí až do sta procent na nákladech na dopravu do zaměstnání. Dbají také na zlepšování pracovních podmínek svých zaměstnanců.

„Dobrou zprávou pro zaměstnavatele je fakt, že uchazeči se již nebojí měnit práci. Odvrácenou stranou téže mince je, že změnu obvykle spojují s požadavkem na zvýšení mzdy. Úspěšné při náboru proto budou spíše ty firmy, které flexibilně reagují na změny na trhu práce a které budou schopny posilovat své týmy hotovými, byť dražšími, pracovníky a doplňovat je o talentované absolventy,“ okomentovala Zuzana Masopustová s tím, že dle ČSÚ činil v roce 2015 nominální růst mezd 3,4 %. Letošní pokračující ekonomické oživení spolu s rekordně nízkou nezaměstnaností růst ještě podpoří.

Typické mzdy v jihočeském kraji
V IT si nemanažerské pozice (administrátoři, inženýři, specialisté) vydělají nejčastěji 30-45 tisíc, programátoři 30-70 tisíc dle zkušeností a programovacího jazyka. Nejméně berou v tomto segmentu grafičtí designeři (25-35 tisíc).

Ve výrobě je nejčastější nemanažerská mzda 30-50 tisíc, nejméně berou řidiči VZV (16-18 tisíc) a výrobní dělníci/operátoři výroby (16-23 tisíc).

Ve stavebnictví se nejtypičtější mzdy pohybují mezi 30-45 tisíci, přípravář/rozpočtář bere se svými 28-40 tisíci více než v Praze a nejméně so vydělá obchodní zástupce (20-35 tisíc).

V bankovnictví a pojišťovnictví činí nejběžnější mzda 25-35 tisíc, nejméně berou pracovníci obchodní přepážky (20-30 tisíc).

Ve financích a účetnictví se nejčastěji vyskytuje mzda 25-40 tisíc, nejméně berou specialisté pohledávek s praxí 0-3 roky (20-30 tisíc).

V obchodu a marketingu vydělávají pracovníci nejčastěji 30-50 tisíc, nejméně berou specialisté telefonického prodeje (18-27 tisíc).
Ve farmacii se mzdy běžně pohybují mezi 35-50 tisíci, nejméně berou analytici kontroly kvality (25-35). Všeobecný praktický lékař na klinice si přijde na 35-65 tisíc, zdravotní sestra 22-30 tisíc(placená nejlépe v ČR).

O Mzdovém průzkumu Grafton Recruitment
Průzkum Grafton Recruitment byl realizován v České republice v průběhu 1. čtvrtletí roku 2016 ve všech 14 pobočkách společnosti. Prezentovaná data vycházejí zejména z nástupních mezd uchazečů, kterým Grafton zprostředkoval zaměstnání, a dále z poptávek firem o vyhledání zaměstnanců.