Nový databázový cloud společnosti Oracle výrazně předčí konkurenční Amazon AWS

Služby Amazon AWS postrádají některé funkce, které produkty Oracle využívají už 20 let. Přímé srovnání nově oznámených cloudových databázových služeb (DBaaS) společnosti Oracle s konkurenční nabídkou Amazon AWS (Amazon Web Services) vyznívá jednoznačně.

Technologický ředitel společnosti Oracle Larry Ellison ve svém úvodním projevu (keynote) na konferenci Oracle OpenWorld 2016 doslova uvedl, že Amazon za Oraclem zaostává o 20 let. Ellison prezentoval podrobné informace, výsledky testů a benchmarků, podle nichž je nová služba Oracle Database-as-a-Service ve srovnání s databázovými službami AWS až 105krát rychlejší při zpracování analytických úloh, 35krát rychlejší při zpracování on-line transakcí (OLTP) a více než 1000krát rychlejší při smíšených úlohách. Platforma Oracle Cloud na rozdíl od AWS poskytuje také optimalizaci pro databázi Oracle, která v tomto případě pracuje 24krát rychleji.

„Nové technologie Oracle představují budoucnost infrastruktury i databází poskytovaných formou cloudu,“ uvedl L. Ellison. „Amazon za námi zaostává ve všech relevantních oblastech o desítky let a systémy AWS jsou uzavřenější než mainframy.“

Larry Ellison ve své keynote představil rovněž nejnovější verzi databáze Oracle 12c Release 2, která je poskytována formou cloudu, konkrétně v podobě služby Oracle Exadata Express Cloud Service. Databáze je provozována na optimalizovaném hardwaru Oracle Exadata, přičemž cena služby začíná již od 175 dolarů měsíčně.
Ze srovnání Oracle Cloud a AWS:
• Služba Amazon Aurora postrádá kritické funkce pro OLTP, které Oracle používá již 20 let (škálovatelné clustery se čtením i zápisem, paralelní SQL, replikace šifrovaných databází).
• Ve službě Amazon Redshift scházejí obdobně kritické analytické funkce (dělení tabulek, materializované pohledy, bohaté datové typy, sofistikovaná optimalizace dotazování).
• Databáze Amazon nepodporují smíšené úlohy. Nejsou kompatibilní s podnikovými databázovými aplikacemi provozovanými v režimu on-premise. Amazon Aurora, Amazon Redshift a Amazon DynamoDB fungují pouze v rámci služeb AWS, a představují tak uzavřenější prostředí než databáze na mainframech IBM. V rámci AWS nelze provádět vývoj a testování pro on-premise prostředí ani využívat stejnou správu pro oba typy prostředí. Databáze Amazon nejsou kompatibilní s podnikovými databázovými aplikacemi, jako je Oracle, DB2, SQL Server a Teradata, čímž zákazníci přicházejí o desetiletí dosavadních investic.
• Služby AWS nejsou optimalizovány pro databázi Oracle. AWS mají omezený výkon úložišť a nepodporují Oracle Real Application Clusters, databázi Oracle tedy nelze škálovat mezi uzly.
• Společnost Oracle je jediným dodavatelem, který nabízí skutečnou portabilitu úloh mezi cloudem a prostředím on-premise. Zákazníci mohou díky tomu snadno těžit z výhod cloudu a přitom využívat i stávající investice, což jim přináší nízké náklady na vlastnictví technologií.

O konferenci Oracle OpenWorld 2016
Konference Oracle OpenWorld si za posledních 20 let získala místo nejvýznamnější akce tohoto druhu v oblasti byznysu a technologií. Osobně se jí účastní desetitisíce lidí a miliony ji sledují on-line.
Oracle OpenWorld 2016 se koná pod heslem „ultimate cloud experience“ (maximální zážitek z cloudu) a hlavním cílem konference je ukázat podnikům, jak cloud může podpořit jejich růst a inovace, podrobně představit klíčové průmyslové trendy a průlomové technologie. Tato akce přináší více než 2 2000 vzdělávacích setkání, kde své zkušenosti sdílejí partneři a zákazníci společnosti Oracle, a lze tedy získat informace z první ruky. K dispozici jsou stovky ukázek a prezentací více než 400 partnerů a zákazníků společnosti Oracle z celého světa, které demonstrují roli cloudu na všech úrovních (aplikace – SaaS, platforma – PaaS, infrastruktura – IaaS). Konference Oracle OpenWorld 2016 se koná 18.–22. září v komplexu Moscone Center v San Franciscu.

Podrobnější informace (v angličtině)
Hlavní web konference: www.oracle.com/openworld
Oracle OpenWorld – mobilní aplikace ke stažení
Přímý přenos – hlavní projevy na konferenci
Oracle OpenWorld na Facebooku
Oracle OpenWorld na Twitteru
Hlavní web konference JavaOne: www.oracle.com/javaone