Oracle API Platform Cloud Service zjednodušuje sdílení informací napříč platformami

Nová služba umožňuje efektivně řídit celý životní cyklus rozhraní pro výměnu dat mezi aplikacemi. Společnost Oracle rozšířila svou cloudovou platformu o službu Oracle API Platform Cloud Service, která zákazníkům nabízí především nové možnosti integrace. Příslušné vývojové nástroje a další technologie pro návrh i řízení rozhraní (API – application programming interface) byly jednak vytvořeny přímo ve společnosti Oracle, jednak získány akvizicí české firmy Apiary.

Vývojáři mohou díky nové cloudové službě zvýšit svou produktivitu a poskytovat aplikace s vylepšenou uživatelskou zkušeností. Služba Oracle API Platform Cloud Service pokrývá celý proces práce s rozhraními API, od návrhu až po vytvoření prototypu a dokumentace, testování a nasazení. Zjednodušené a nové funkce při řízení API umožňují rychle reagovat na měnící se obchodní požadavky, lépe zpeněžit digitální aktiva i transformovat podnikání.

„Data dnes pro podniky představují novou měnu. Rozhraní API hrají kritickou roli při modernizaci podnikání i dosažení agility, protože umožňují uživatelům snadno propojovat a sdílet klíčové informace napříč aplikacemi i zařízeními. Může jít o mobilní zařízení i Internet věcí, cloudové prostředí nebo vlastní infrastrukturu,“ uvedl Amit Zavery, senior viceprezident pro platformu Oracle Cloud Platform ve společnosti Oracle. „Služba Oracle API Platform Cloud umožňuje jednoduše a bezpečně řídit celý životní cyklus rozhraní API.“

Služba Oracle API Platform Cloud Service je součástí platformy Oracle Cloud Platform a byla navržena tak, aby eliminovala složitost spojenou s přechodem z on-premise řešení pro řízení API do cloudu. Uživatelé mohou externím vývojářům a partnerům díky tomu snadno zpřístupnit data chráněná firewallem, uložená v aplikacích nebo v datových skladech. Širší komunita uživatelů pak zvýší schopnost inovací i vývoj nových obchodních strategií. Vývojáři mohou v rámci prostředí spravovat rozdílná rozhraní pro různé skupiny uživatelů, přičemž správa rozhraní nabízí pokročilou funkcionalitu, ale je přitom současně jednoduchá.

„Organizace si stále častěji volí ne jednoho, ale hned několik poskytovatelů cloudových služeb. Tato prostředí je pak třeba propojit a pro zákazníky je prioritou přístup k informacím v reálném čase právě prostřednictvím rozhraní API,“ říká Luis Weir, ředitel pro architekturu a aplikační služby britské pobočky konzultační společnosti Capgemini. „Služba Oracle API Platform Cloud Service představuje řešení pro řízení API třetí generace, která umožňuje vytvářet a spravovat rozhraní provozovaná v on-premise prostředí stejně jako v cloudu libovolných dodavatelů. V rámci cloudu Oracle přitom zůstává centralizované řízení celého životního cyklu API. Přidání řešení Apiary do této platformy vývojářům dále zjednodušuje práci. Dostávají do rukou nástroj, který zajistí, že rozhraní API jsou dobře navržena, zdokumentována i používána.“

Hlavní funkce služby Oracle API Platform Cloud Service:
• Design: Umožňuje spolupráci vývojářů i zákazníků (uživatelů) při návrhu/popisu i tvorbě rozhraní API.
• Vývoj: Umožňuje vytvářet API nad stávajícími službami a přistupovat k datům, která až dosud byla uzamčena ve starších aplikacích nebo datových skladech.
• Zabezpečení: Bezpečnostní standardy a další ochranné technologie lze rozhraním API přiřadit bez programování. Podporován je např. protokol pro autorizaci OAuth 2.0 a filtrování IP adres.
• Hybridní vývoj: Nasazení do prostředí Oracle Cloud, do cloudu třetích stran nebo do on-premise prostředí lze snadno zvolit jediným kliknutím. Politiky pro řízení API je možné vytvořit jednou a nasadit na různých místech. K dispozici je nástroj pro správu životního cyklu API s rozsáhlou funkčností.
• Připravená rozhraní: Služba umožňuje snadno procházet kompletní seznam rozhraní API od společnosti Oracle, ale i od komunity vývojářů nebo API vytvořená v rámci organizace.
• Přidání dalších aplikací: Aplikace třetích stran lze snadno zaregistrovat a hladce integrovat i používat stejně jako předpřipravená rozhraní Oracle SaaS API.
• Monitorování: Zobrazení metrik o provozu různých API v rámci jediného grafického panelu umožňuje rychlé reakce.

Platforma Oracle API Platform Cloud se doplňuje s dalšími cloudovými službami společnosti Oracle. Řízení API může fungovat jako součást komplexní nabídky platformy jako služby (PaaS). Tímto způsobem lze zjednodušit práci s dalšími nástroji včetně integrace, vývoje aplikací a řízení identit, procesů a obsahu.

Podrobnější informace (v angličtině):
• Oracle Cloud
• Oracle Cloud Platform
• Oracle Cloud – blog
• Platforma Oracle Cloud na Facebooku a Twitteru