Oracle Databáze In-Memory podporuje podnikání v reálném čase

Průlomovou technologii představil osobně Larry Ellison, výkonný ředitel společnosti Oracle

Podniky dnes svůj byznys realizují v prostředí, kde je vše propojeno se vším, fungování firmy prostupuje mobilita stejně jako sociální sítě. Podniky potřebují neustále přijímat aktuální informace a okamžitě na ně reagovat. Ať už společnosti poskytují služby jiným podnikům (B2B) nebo koncovým uživatelům (B2C), zákazníci od nich očekávají, že budou okamžitě reagovat na jejich požadavky a změny priorit.

O podnikání fungujícím v reálném čase se hovoří již řadu let, až dosud byly ale hlavní překážkou dostupné technologie. Společnost Oracle nyní uvedením databáze In-Memory přináší změnu. Jako jediný dodavatel na trhu dokáže Oracle svým zákazníkům nabídnout optimalizované zpracování dat metodou in-memory (práce s daty přímo v operační paměti bez nutnosti přistupovat na pomalejší datová úložiště), přičemž tato funkčnost je zajištěna napříč aplikacemi, middlewarem, databázemi i systémy jako celkem.
Oracle Database In-Memory transparentně rozšiřuje funkcionalitu databáze Oracle 12c; umožňuje organizacím pohled na data v reálném čase a současně i rychlejší provádění transakcí. Uživatelé mohou díky technologii in-memory okamžitě zjistit odpovědi na otázky, jejichž řešení dříve zabralo hodiny.

Oracle Database In-Memory nabízí vynikající výkon – bez kompromisů, tedy aniž by přitom bylo třeba omezovat funkcionalitu, vytvářet příliš složité prostředí nebo do systému vnášet rizika spočívající v použití neověřených nebo nejistě kompatibilních řešení. Databázi In-Memory lze nasadit spolu s jakoukoliv aplikací kompatibilní s databází Oracle. Samotná implementace je snadná, v zásadě jde pouze o „přepnutí“ a v databázové aplikaci není třeba provádět žádné změny. Nové prostředí je plně kompatibilní se známými technologiemi databáze Oracle, obsahuje tedy pro zajištění vysoké dostupnosti a zabezpečení, vyznačuje se škálovatelností a efektivním uspořádáním dat (tiering, automatizované přesuny dat mezi různými úložišti podle toho, jak často jsou data používána).

Výkonný ředitel (CEO) společnosti Oracle Larry Ellison vyzdvihl u nové databáze zejména schopnost kombinovat analýzu dat v reálném čase s transakcemi probíhajícími v časech kratších než jedna sekunda, to vše navíc při použití stávajících aplikací. Výsledkem jsou pak podniky fungující v reálném čase (real-time enterprises) disponující schopností rychle přijímat rozhodnutí na základě aktuálních dat. Tyto podniky dokáží automaticky reagovat na požadavky zákazníků a neustále optimalizovat klíčové procesy.

Klíčové technologie
Databáze In-Memory umožňuje zákazníkům řádově zvýšit výkon databází pro analýzy, datové sklady i reportování a zrychluje také on-line zpracování transakcí (OLTP, online transaction processing). Inovativní duální formát architektury in-memory umožňuje využívat současně řádkového i sloupcového formátu databáze, což umožňuje výkonné analytické aplikace i efektivní zpracování OLTP.

Databáze In-Memory umožňuje, aby veškeré stávající aplikace kompatibilní s databází Oracle mohly automaticky a transparentně využívat výhod in-memory zpracování po sloupcích, aniž by bylo potřeba změn v aplikaci nebo dodatečného programování.
Oracle Database In-Memory zrychluje podle výsledků testů 100 až 1000krát podnikové aplikace, včetně Oracle E-Business Suite, Oracle JD Edwards, Oracle PeopleSoft, Oracle Siebel a Oracle Fusion.
Oracle Database In-Memory prošla v posledních devíti měsících intenzivním testováním u stovek zákazníků a partnerů (ISV – independent software vendor) společnosti Oracle stejně jako v divizi Oracle Applications.
Oracle Database In-Memory bude dostupná během následujících dvou měsíců, a to na všech hardwarových platformách, kde je podporována databáze Oracle 12c.
Certifikace Oracle Database 12c Ready v rámci sítě Oracle PartnerNetwork (OPN) budou brzy zahrnovat i databázi In-Memory.

Integrovaný software a hardware
Databáze Oracle má za sebou řadu let inovací, jde o zralý a osvědčený produkt. Oracle Database In-Memory bude dále nabízet příslušnou funkčnost, včetně následujících vlastností:
• Architektura zajišťující maximální dostupnost chrání proti ztrátě dat i výpadkům.
• V porovnání s konkurencí jsou k dispozici vynikající bezpečnostní technologie.
• Škálovatelnost a tiering úložných systémů umožňuje spouštět databázové aplikace jak u velkých projektů typu SMP serverů, tak i napříč clustery serverů. Databáze libovolné velikosti lze provozovat cenově efektivních způsobem bez ohledu na to, zda se jedná o datový sklad o objemů petabajtů, zpracování velkých objemů dat (big data) nebo databázové cloudy.
• Podporováno je programování v řadě jazyků/prostředí: Java, R, Big Data, PHP Python, Node, REST, Ruby a další. Podporováno je taktéž maximum typů dat: relační, objekty, XML, text, prostorová (spatial) data a nově je zahrnuta i podpora výměnného JSON (JavaScript Object Notation).

Oracle Database In-Memory se ideálně doplňuje s integrovanými systémy společnosti Oracle. Tyto systémy, včetně databázového stroje Oracle Exadata Database Machine a Oracle SuperCluster, jsou optimalizovány pro provoz Oracle Database In-Memory. Poskytují velkou kapacitu paměti, extrémní výkon a vysokou dostupnost, tiering méně používaných dat (přesun na klasické pevné disky, flash disky apod.) přitom zajišťuje i cenovou efektivitu řešení.
Integrované systémy společnosti Oracle nabízejí velkou odolnost vůči selhání. Data v paměti (in-memory data) lze duplikovat napříč uzly, takže databázové dotazy mohou v případě selhání serveru okamžitě využívat kopii příslušných dat. Škálovatelnost dat v paměti dále vylepšuje nový nástroj Direct-to-Wire Infiniband.
Systém pro zpracování velkých objemů dat Oracle M6-32 Big Memory Machine představuje nejvýkonnější platformu pro provoz Oracle Database In-Memory. Nabízí až 32 terabajtů paměti DRAM a rychlost paměti (memory bandwidth) až 3TB/s.

Názory zákazníků a partnerů
„Společnost Yahoo vždy byla jedním z pionýrů a inovátorů internetových technologií. Připojili jsme se k programu beta testování a vývoje společnosti Oracle, abychom lépe porozuměli, jak může optimalizace paměti ovlivnit procesy zpracování velkých objemů dat,“ uvádí Sudhi Vijayakumar, hlavní architekt společnosti Yahoo pro databáze Oracle. „Plná podpora pro funkce škálování v aplikaci Oracle Real Application Cluster znamená, že Oracle Database In-Memory je možné použít i u našich největších datových skladů. “
„Těší nás, že analytická platforma MicroStrategy je jednou z prvních aplikací třetích stran certifikovanou pro Oracle Database In-Memory,“ říká Paul Zolfaghari, prezident společnosti MicroStrategy. „Naše účast v programu beta testování byla logickým důsledkem dlouhodobé těsné spolupráce se společností Oracle.“

„Oracle je jediným dodavatelem, který dokáže zpracování dat technologiemi in-memory poskytovat na úrovni aplikací, middlewaru, databází i celých systémů,“ zdůrazňuje Andrew Mendelsohn, výkonný viceprezident pro technologie databázových serverů ve společnosti Oracle. „Naši zákazníci mohou díky tomu zrychlit obchodní operace a přijímat kvalifikovaná rozhodnutí v reálném čase. Oracle Database In-Memory dokáže poskytnout aplikacím databáze Oracle 12c bezprecedentní výkon pro prakticky všechny typy úloh, přitom není třeba provádět žádné úpravy aplikace ani migraci dat. Vysoká dostupnost, škálovatelnost a zabezpečení, které zákazníci očekávají od databáze Oracle, jsou přitom plně zachovány.“
„Aplikace Oracle představují pro naše zákazníky základ kritických podnikových procesů, včetně prodeje, finančního řízení, dodavatelských řetězců a lidských zdrojů. Oracle Database In-Memory našim zákazníkům ještě zvýší hodnotu jejich stávajících aplikací,“ dodává Steve Miranda, výkonný ředitel pro vývoj aplikací ve společnosti Oracle.

Podrobnější informace (v angličtině)
• Oracle Database
• Introducing Oracle Database In-Memory
• Oracle Database In-Memory product page
• Forbes: How In-Memory Technology can Transform Your Business
• Download Oracle Database In-Memory media kit
• Databáze Oracle na blogu společnosti Oracle, Facebooku a Twitteru