Oracle Exalytics In-Memory Machine: optimalizace pro analytické úkoly

Společnost Oracle v České republice představila systém Oracle Exalytics In-Memory Machine. Jedná se o vůbec první vysoce výkonné řešení pro aplikace business intelligence (BI) navržené jako kombinace hardwaru a softwaru tak, aby maximálně využívalo výhod práce in-memory (in-memory computing je způsob práce s daty přímo v operační paměti, bez zpomalení v důsledku nutnosti přistupovat na úložiště). Vysoký výkon systému lze využít pro analytické aplikace a nástroje pro řízení výkonnosti podniku.

Společnost Oracle současně oznámila také dostupnost nové verze sady Oracle Business Intelligence Suite Foundation. Upgrade produktu přináší 87 nových funkcí a vylepšení včetně nové vizualizace a kontextových interakcí. Vylepšen byl výkon i škálovatelnost, byla provedena optimalizace pro systém Oracle Exalytics a jednodušší je nyní i použití systému, ať už jde o koncové uživatele, vývojáře nebo administrátory.

Integrovaný hardware i software

Systém Oracle Exalytics umožňuje organizacím používat vlastní i předpřipravené aplikace pro analýzy i řízení výkonnosti podniku. Tyto aplikace oproti minulosti fungují rychleji, podporují více simultánně pracujících uživatelů a jejich používání je jednodušší. Systém nabízí zákazníkům, aby doplnili své řídicí panely a projekty reportování (vykazování) o scénáře modelování, plánování a předpovědí, přičemž všechny tyto funkce lze nyní spouštět v jediném prostředí.

Oracle Exalytics nabízí interaktivní analýzy v reálném čase, což zákazníkům umožní posílit příjmy i ziskovost, zvýšit podíl na trhu a rychleji reagovat na měnící se podmínky podnikání.

Kompletní systém Oracle Exalytics používá jako hardware server Oracle Sun Fire s 1 terabajtem paměti RAM (použitý procesor Intel Xeon E7-4800 s celkem 40 jádry, rychlost propojení 40 Gb/s InfiniBand a 10 Gb/s Ethernet).

Architektura Oracle Exalytics je navržena tak, aby systém nabízel maximální rychlost a škálovatelnost, současně zjednodušoval nasazení a snižoval celkové náklady na vlastnictví (Total Cost of Ownership, TCO). Součástí systému je špičková sada nástrojů pro business intelligence Oracle BI Foundation Suite a databáze Oracle TimesTen In-Memory Database for Exalytics optimalizovaná pro provádění analýz v paměti (in-memory) na serverech Oracle. Nástroj Oracle TimesTen In-Memory Database for Exalytics je novým vydáním předního nástroje RDBMS (systém pro správu relačních databází), speciálně navrženého pro analytické úlohy. Nově obsahuje např. vestavěné analytické funkce, podporuje sloupcovou kompresi databáze i seskupování datových skladů (OLAP grouping sets). Tyto funkce by systému měly umožňovat okamžitou odpověď i po zadání velkých objemů dat.

Oracle Exalytics nabízí inovaci pro ukládání dat ve vyrovnávací paměti (heuristic adaptive in-memory caching), která umožňuje určit, jaká data je nejlépe uchovávat v paměti pro zajištění maximálního výkonu. Systém se dokáže přizpůsobovat změnám v zatížení. Na rozdíl od konkurenčních zařízení nebo nástrojů pro práci s daty přímo v operační paměti dokáže Oracle Exalytics efektivně přistupovat nejen k datům v paměti, ale také k propojeným databázím a datovým skladům.

Podpora aplikací Oracle i třetích stran
Pro systém Oracle Exalytics je již nyní k dispozici více než 80 aplikací, které je možné provozovat beze změny. Jedná se především o aplikace společnosti Oracle pro oblast business intelligence a plánování (Hyperion). Do první skupiny patří např. horizontální aplikace pro finanční analýzy (Oracle Financial Analytics), řízení lidských zdrojů (Oracle Human Resources Analytics) a prodeje (Oracle Sales Analytics). Nástroj Oracle Hyperion Planning na Oracle Exalytics umožňuje nyní rychlejší a přesnější plánování a předpovědi s použitím podrobnějších dat; lze jej také škálovat pro více uživatelů.

Sada Oracle BI Foundation Suite, která je součástí Oracle Exalytics, zahrnuje vestavěnou podporu pro mobilní platformy iPad a iPhone. Systém umožňuje provádět analýzy současně až tisícům mobilních uživatelů a vracet jim odpovědi na jejich požadavky v interaktivním režimu.

Oracle Exalytics je otevřené řešení navržené tak, aby mohlo dobře fungovat i v heterogenním IT prostředí. Dokáže přistupovat k datům a analyzovat je, ať už jsou tato data uložena v relačních databázích, systémech OLAP nebo jiných zdrojích, a to jak aplikací společnosti Oracle, tak i jiných dodavatelů. Podpora zahrnuje mj. systémy IBM DB2, IBM Netezza, Microsoft SQL Server, SAP Business Information Warehouse, Sybase Adaptive Server Enterprise a Teradata Warehouse, jednotlivě i v prostředí, kde jsou tyto systémy provozovány vedle sebe.

„Jednou z předností systému Oracle Exalytics In-Memory Machine je přirozeně jeho vysoký výkon,“ uvádí John Anker Moeller, senior viceprezident společnosti Nykredit. „Řešení Oracle Exalytics nám oproti předcházejícímu stavu umožňuje vytvářet reporty 35–70krát rychleji.“

Podrobnější informace (v angličtině)

O společnosti Oracle
Oracle (NASDAQ: ORCL) je jednou z přednících technologických společností, která má ve svém portfoliu hardwarei software umožňující nasazení cloudové architektury. Pro více informací navštivte www.oracle.com.