Oracle vydává nové verze platformy Java: Java SE 9 a Java EE 8

Další technologie jsou k dispozici komunitě vývojářů jako open source. Změněn bude rovněž způsob dalšího vývoje platformy Java, nové verze budou vydávány rychleji.

Společnost Oracle oznamuje všeobecnou dostupnost nových verzí platformy Java: Java SE 9 (JDK 9), Java Platform Enterprise Edition 8 (Java EE 8) a Java EE 8 Software Development Kit (SDK). JDK 9 představuje implementaci specifikace Java SE 9 Platform Specification, která je připravena k nasazení do produkčního prostředí. JDK 9 i Java EE 8 byly nedávno schváleny v rámci komunity vývojářů (Java Community Process, JCP). Nová verze Java SE 9 přináší více než 150 nových funkcí včetně nového systému modulů a vylepšené škálovatelnosti. Dále bylo zlepšeno zabezpečení, řízení výkonu a ulehčen je i samotný vývoj. Java dnes představuje celosvětově nejoblíbenější programovací jazyk a vývojovou platformu. Nová verze Java EE 8 přináší mj. modernizaci a zjednodušení, které usnadní vývoj mikroslužeb a využití v rámci cloudu.

 

Java SE 9

Hlavní novou funkcí platformy Java SE 9 je Java Platform Module System (projekt Jigsaw), který vývojářům usnadňuje sestavování a údržbu složitých aplikací. Systém modulů rovněž zvyšuje flexibilitu JDK, což vývojářům umožňuje připojit ke kódu pouze ty části JDK, které jsou potřeba ke spuštění aplikace při jejím nasazení v cloudu. K dalším hlavním funkcím platformy Java 9 SE patří jshell a vylepšený Javadoc a Stream.

„Java SE 9 je výsledkem intenzivní spolupráce mezi společností Oracle a celosvětovou komunitou vývojářů Java. Kód procházel otevřenou revizí a nové verze jsme sestavovali každý týden,“ uvedl Georges Saab, viceprezident pro vývoj Java Platform Group ve společnosti Oracle. „Nová verze Java SE poskytne milionům vývojářů aktualizované nástroje, které potřebují pro tvorbu aplikací příští generace.“

Společnost Oracle rovněž oznámila, že plánuje vývojový model Java SE změnit tak, aby se nové verze vydávaly v pravidelných časových intervalech – každých 6 měsíců. Jednotlivá sestaveni OpenJDK budou vydávána pod licencí GPL (General Public License). Do této verze budou přidány i některé funkce dosud dostupné pouze v rámci Oracle JDK, např. Java Flight Recorder.

Java EE 8

Hlavní novinkou v rámci Java EE je právě oznámený záměr společnosti Oracle přesunout technologie Java EE pod nadaci Eclipse, v rámci které bude spolupracovat s komunitou vývojářů i dalšími dodavateli. Právě se dolaďují podrobnosti o transferu technologií i o tom, jak bude řízen další vývoj v rámci organizace Eclipse Foundation.

„Domníváme se, že novou verzi Java Platform Enterprise Edition vývojáři přivítají s nadšením,“ dodává Mike Lehmann, viceprezident pro management produktů ve společnosti Oracle. „Převod technologií Java EE na open source lince a pod nadaci Eclipse zajistí této platformě úspěch i do budoucna.“

Ke klíčovým vlastnostem verze Java EE 8 patří: podpora HTTP/2 v rámci Servlet 4.0, vylepšená verze JSON (JSON-P 1.1), rozšířený JAX-RS (podpora Server-Sent Events a nového reaktivního API na straně klienta), nové bezpečností funkce (API pro aplikace v cloudu/PaaS) a vylepšené rozhraní CDI (podpora asynchronních událostí).

 

Java představuje v současnosti nejoblíbenější programovací jazyk, který celosvětově používá více než 12 milionů vývojářů. Každoročně si platformu Java (JDK/JRE) stáhne více než miliarda zájemců. Java je současně hlavní volbou pro vývoj cloudových aplikací, do cloudů je zapojeno více než 21 miliard virtuálních strojů Java (JVM).