Poptávka po brigádnících se s vánoční sezónou nezvyšuje

Trvalý nedostatek pracovníků v řadě oborů zatím příliš neovlivnil poptávku po brigádnících v souvislosti s nadcházející vánoční sezónou. Situace je podle údajů personální gentury Grafton Recruitment podobná jako v předchozích letech, na krátkodobé brigády nabírá především retail, následují logistika a výroba.

V řadě lokalit je po brigádnících velmi nízká poptávka, ačkoliv na hlavní pracovní poměr existuje mnoho volných pozic. Většina firem je vzhledem k aktuálnímu stavu na trhu práce v mínusových číslech co do počtu pracovníků. Nabírají tedy spíše na plný úvazek.Někde se místo brigádníků využívají přesčasy nebo poptávku pokryjí lidé z okolí stávajících pracovníků, třeba rodinní příslušníci. „V předvánočním a vánočním období registrujeme největší poptávku po brigádnících především v oblastech, které zažívají vrchol sezóny, tedy hlavně retail a logistika,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

Nárazové brigády v retailu zahrnují především invetury, doplňování regálů a prodejní asistentky. Zvýšená poptávka je také po promotérech, hosteskách či prodejcích na trhy. V oblasti logistiky jsou nejžádanější skladníci. Do výroby se brigádníci nabírají nejvíce v době odstávek a celozávodních dovolených. Naprostá většina volných míst je ale v současné době na HPP, kde je oproti předchozím měsícům poptávka vyšší až o 15 %.

Mzdy brigádníků se běžně pohybují v rozmezí 80-120 korun za hodinu. V některých případech bývá jejich mzda nižší než u stálých pracovníků. „Nedá se říct, že by sezonní pracovníci měli vyšší mzdy než stabilní zaměstnanec dané společnosti. Naopak někdy je mzda o něco nižší, protože pracovník nemá odpovídající praxi a zkušenosti,“ přibližuje Jitka Součková. U výrobních pozic bývá základní hodinová mzda srovnatelná jak u pracovníka na plný úvazek, tak brigádníka a začíná od cca 100 korun. U nevýrobních pozic jsou hodinové mzdy stejné v průběhu celého roku.