Průzkum Kasa.cz: Češi plánují kratší dovolenou než Slováci

Podle průzkumu českého internetového nákupního portálu Kasa.cz mezi zákazníky na internetu a v prodejnách Kasahouse si více než polovina Čechů vyčlení letos v létě na dovolenou pouhý týden. Oproti loňskému roku se letos Češi chystají své volno strávit spíš v zahraničí, přičemž cestovat budou většinou autem.

Více než polovina Čechů (54 %) bude mít o prázdninách pouze 1 týden dovolené, zatímco rovná polovina Slováků si plánuje odpočinout od práce 2 týdny. Tři a více týdnů bude v létě odpočívat 17 % Čechů a 12 % Slováků.

Oproti loňskému roku, kdy dvě třetiny Čechů trávilo svou dovolenou v rodné vlasti, vede letos dovolená v zahraničí. Do Evropy vyjede 46 % Čechů a za exotikou se jich vydá 17 %. Slovenští dovolenkáři se budou více držet v Evropě, kde jich dovolenou stráví 58 % z nich. V České republice či na Slovensku hodlá odpočívat jen 37 % Čechů respektive 33 % Slováků.

„Zjištěním průzkumu odpovídá i aktuální struktura prodejů,“ uvedla Andrea Čižmářová, ředitelka Kasa.cz. „Zatímco v loňském roce zákazníci hodně nakupovali outdoorové vybavení a dobře se prodávaly i batohy, spacáky a sportovní oblečení, letos vedou kvalitnější zavazadla, autochladničky a zábavní elektronika, především tablety či přenosná DVD a fotoaparáty,“ dodala.

Oproti loňskému roku lehce klesl podíl respondentů, kteří se chystají na dovolenou vyrazit automobilem. Při cestě na dovolenou jej letos využije 43 % Čechů (v loňském roce 60 %) a 54 % Slováků. Pětina Čechů a 8 % Slováků volí autobusy a vlaky. Zbytek zůstává na leteckou dopravu (31 %) či kolo.

Češi dávají na rozdíl od Slováků přednost dražšímu ubytování – 4 a více hvězdičkové hotely využije letos 29 % turistů z České republiky a pouhých 8 % ze Slovenska. Oba národy jezdí na dovolenou skoro v polovině případů v párech, čtvrtina Čechů a pětina Slováků jako rodina. Jako hlavní cíl dovolené volí 51 % Čechů města, Slováci naopak preferují moře (58 %).