Průzkum Kasa.cz: Češi se budou mít na Vánoce lépe než vloni

Celých 82 % Čechů očekává, že jejich Vánoce budou letos stejně bohaté či dokonce bohatší než vloni. 18 % jich potom plánuje svátky ve skromnější podobě než v loňském roce. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který mezi svými zákazníky provedl v průběhu měsíce října přední český nákupní portál Kasa.cz. Ve srovnání s výsledky stejného průzkumu realizovaného v říjnu 2012 jde přitom o 10 % zlepšení zákaznických předpokladů.

Nákupní horečka vypukne již tradičně v půlce listopadu, kdy své vánoční nákupy plánují zhruba dvě třetiny lidí (62 %). 23 % Čechů se chystá dárky nakupovat až v prosinci a celých 15 % hodlá s nákupem dárků počkat až na povánoční výprodeje. V loňském roce sice zákazníci předpokládali podobné načasování, nakonec však nejvíce nakupovali až poslední předvánoční týden. 57 % respondentů plánuje nakoupit dárky po síti, 43 % se na vánoční nákupy vypraví do obchodních center.

15 % respondentů chce letos za dárky utratit přes 10 tisíc Kč, 43 % zákazníků do svých nejbližších investuje 5-10 tisíc Kč a více než polovina lidí (53 %) obdaruje 5 a více bližních. Největší skupina respondentů přitom plánuje nakupovat praktické dárky, především oblečení, sportovní vybavení a kosmetiku (44 %), případně elektroniku (30 %). Čtvrtina lidí (24 %) chce své blízké obdarovat kulturou či zážitkem a pouhá 2 % vsadí na jídlo a pití. Zajímavé je srovnání s tím, co by na druhou stranu respondenti rádi sami našli pod stromečkem. Téměř polovina (48 %) by chtěla elektroniku a jen více než čtvrtina (28 %) oblečení, věci na sport a kosmetiku. U zbylých dvou kategorií se nákupní preference a přání v zásadě překrývají. Při výběru dárků se nejvíce respondentů (37 %) řídí přáním obdarovaného, necelou třetinu (30 %) zajímá především užitná hodnota a praktičnost a 28 % překvapení obdarovaného. Pouze 5 % lidí klade největší důraz na cenu.

Nejvíce lidí (43 %) chce za vánoční dárky platit platební kartou, podobný počet (41 %) volí hotovost. Méně než jedno procento uvažuje o využití nákupu na splátky.

Průzkum se uskutečnil v průběhu měsíce října, zúčastnilo se jej 5 600 zákazníků Kasa.cz, k jejichž nejčastějším přáním pod stromeček patřil nový tablet, chytrý telefon či kávovar.