Společnost Oracle nabízí autonomní databázi i cloudovou infrastrukturu – zdarma a na neomezenou dobu

Společnost Oracle oznamuje cloudovou nabídku Oracle Cloud Free Tier, jejíž součástí jsou rovněž bezplatné a časově neomezené služby Oracle Always Free. Organizace všech velikostí, vývojáři, studenti i pedagogové a školitelé nyní mají bezplatný přístup k plné funkcionalitě prostředí Oracle Autonomous Database a Oracle Cloud Infrastructure, ať už jde o samotné výpočetní zdroje, úložiště bloků a objektů nebo vyrovnávání zátěže. S těmito prostředky dostávají vývojáři vše potřebné pro tvorbu kompletních aplikací v prostředí Oracle Cloud.

Oznámení se uskutečnilo v San Franciscu na každoroční konferenci Oracle OpenWorld. Konference se účastní partneři a zákazníci společnosti Oracle ze 175 zemí, což z ní činí jednu z největších událostí tohoto druhu. Hlavní projevy na konferenci pronesou technologický ředitel společnosti Oracle Larry Ellison a výkonný ředitel společnosti Safra Catz. K řečníkům budou patřit i přední osobnosti ze světa vědy, technologií a byznysu, futuristé i další inspirativní osobnosti.

Nově oznámené služby Oracle Always Free mají unikátní parametry. Konkurenční dodavatelé hyperškálovatelných cloudů obvykle poskytují ke svým relačním databázím roční bezplatný přístup a poté začnou vybírat poplatky. Služba Oracle Always Free Autonomous Database bude naproti tomu pro zájemce bezplatná po celou dobu jejího využívání. Součástí služby je navíc větší výpočetní výkon a úložiště, než nabízí konkurence v rámci nabídek, které jsou bezplatné pouze dočasně. Uživatelé mohou snadno upgradovat, získat více instancí, větší instance a dodatečné služby. Služby Always Free jsou k dispozici po celém světě, a to pro každého, včetně zákazníků, kteří využívají placených účtů Universal Credit a nových účtů Free Tier.

„Časově neomezená bezplatná nabídka naší autonomní databáze a Oracle Cloud Infrastructure umožní příští generace vývojářů, analytiků i datových vědců získat komplexní znalosti o nejnovějších technologiích databází i strojového učení,“ uvádí Andrew Mendelsohn, výkonný viceprezident pro technologie databázových serverů společnosti Oracle. „Díky tomu budou moci vyvíjet v cloudu výkonné aplikace řízené daty i analytické nástroje.“

Vývojáři mohou pro tvorbu aplikací nad Oracle Cloud Infrastructure a Oracle Autonomous Database používat libovolný programovací jazyk a framework. Mohou rychle začít, není třeba čekat, až bude v jejich vlastním prostředí IT k dispozici podpora pro technologie typu umělé inteligence a strojového učení. Podniky mohou využít Oracle Cloud Free Tier k prototypování, ověřování nových technologií a testování předtím, než do cloudu přesunou své produkční aplikace. Mohou si vyzkoušet funkce robustní infrastruktury určené pro podnikové zákazníky, včetně vyrovnávání zátěže a klonování úložišť. Studenti se zde seznámí s používáním těchto technologií, což jim umožní se lépe připravit na další profesní kariéru.

Společnost Oracle navíc poskytuje sadu bezplatných vývojových nástrojů, takže v prostředí Oracle Autonomous Database může tvorba aplikací probíhat velmi rychle. Tyto nástroje zahrnují Oracle Application Express (APEX) pro vývoj webových aplikací bez nutnosti psát větší množství kódu, SQL Developer Web pro vývoj komunikace mezi uživateli a databází, rozhraní Machine Learning Notebooks a REST poskytují snadný přístup k databázovým datům, umožňují jejich jednoduché publikování a nabízejí ovladače pro oblíbené programovací jazyky. Sada Oracle Cloud Developer Image obsahuje mj. nejnovější nástroje, OCI Software Development Kits (SDKs), databázové konektory a podporuje volbu programovacích jazyků. Se zdroji v rámci  Oracle Cloud Infrastructure lze pracovat pomocí konzole, rozhraní REST API, sad SDK nebo automaticky pomocí nástroje Terraform.

Program Oracle Free Tier se skládá ze dvou částí:

  • Služby Always Free s neomezeným bezplatným přístupem
  • Služby Free trial, které poskytují bezplatný přístup po dobu 30 dnů a s kredity v hodnotě 300 dolarů. Vyzkoušet si zde lze dodatečné služby i nasazení ve větším měřítku

Nový program Always Free zahrnuje vše, co uživatelé potřebují pro vývoj a testování cloudových aplikací: Oracle Autonomous Database, výpočetní prostředky/virtuální stroje (Compute VMs), úložiště svazků bloků, objektů a archivů (Block Volumes, Object, Archive Storage) a vyrovnávání zátěže (Load Balancer).

Konkrétně specifikace je následující:

  • 2 autonomní databáze (Autonomous Data Warehouse nebo Autonomous Transaction Processing), každá s 1 OCPU a 20 GB úložiště
  • 2 Compute VMs, každá s 1/8 OCPU a 1 GB paměti
  • 2 Block Volumes (celkem 100 GB, až 5 záloh)
  • 10 GB Object Storage, 10 GB Archive Storage a 50 000 požadavků API za měsíc
  • 1 Load Balancer, 10 Mb/s šířky pásma
  • 10 TB/měsíc odchozích dat
  • 500 milionů datových bodů pro příjem dat a 1 miliarda datových bodů pro monitorovací službu
  • 1 milion doručovaných oznámení měsíčně a 1 000 e-mailů měsíčně

Společnost Oracle dodává jednu z celosvětově nejoblíbenějších databází, určenou především pro kritické aplikace. Oracle Autonomous Database, všechny cloudové služby Oracle i aplikace Oracle nejlépe fungují na Oracle Cloud Infrastructure. Oracle Autonomous Database, první a jediná autonomní databáze na trhu, je navržena k provozu na infrastruktuře cloudu příští generace (Oracle Gen 2). Autonomní databáze Oracle přináší průlomové technologie strojového učení, sama řídí svůj provoz, řeší případné problémy a zajišťuje bezpečnost. Automatizuje klíčové procesy spojené se svou správou a zabezpečením včetně nasazování oprav, ladění a upgradů. Při provozu v rámci Oracle Cloud Infrastructure vyjde Oracle Autonomous Database výrazně levněji než alternativní řešení.